Dünyanın Bütün Uydularını Bozabilecek Gizemli Bir Anomali Keşfedildi

Bilim admin 255 Okundu
sponsorlu reklam

Dünyanın Bütün Uydularını Bozabilecek Gizemli Bir Anomali Keşfedildi

Dünyanın manyetik alanı, oldukça uzun süredir hiç olmadığı kadar büyük bir zayıflama içinde. Bunun sebebi ise Afrika’nın üzerinde ‘bir şeyler’ olması.

Dünyayı saran manyetik alan, gezegenemizin atmosferini proton gibi yüklü parçacıkların saldığı zararlı radyasyonlardan ve güneş rüzgarlarından koruyor. Dünya üstünde bugün bildiğimiz türde bir hayat varsa, bunu manyetik kalkanımıza borçluyuz. Bugünlerde manyetik alan, hiç görülmemiş bir şekilde zayıflıyor. 

Manyetik bölge fiilen değişmeyen, değişmez bir şey yok. Epeyce uzun süreli; yüz binlerce yılı bulan süreçlerde gezegenimizin manyetik alanı ters döner. Kuzey, güney, güneyse kuzey olur. Bu tersinme işlemi sırasında dünyanın manyetik alanı da zayıflar. Ancak bugünlerde olanlar bu doğal süreçle hiçbir şekilde alakalı yok. 

En son 780.000 sene önce meydana gelen sırık değişimine bugünlerde yaklaşmış olabiliriz. En son 40.000 yıl önce manyetik bölge değişikliği yaşadığı düşünülen gezegenemizde buna sebep olan şry ise Şili’den Zimbabwe’ye dek uzanan alanda gerçekleşen aykırılık. 

Anormallik Nedir?

Bir gezegenin doğrultusuyla günberi doğrultusunun, gezegenin yörünge düzleminde oluşturdukları açıdır. Açının değişmesi, manyetik alanın zayıflamasına sebep olur.

Bilim insanları konuyu araştıradursun, burada konuyu uzak peşine düşüp takip edebilenler olarak bizi ilgilendiren konulardan biri de uydularımız. Bu manyetik alanın çok artı zayıflaması, yörüngeye yerleştirilen uyduların sözcük grubu-i caizse ayvayı yemesine sebep olabilir. Nitekim manyetik kalkan zayıflarsa, filtrelenen fazla radyasyon elektronik parçalarını çalışamaz ışık halkası getirebilir. 

Kesinlikle şu an için araştırmalar beceriksiz ve olabileceklerin yalnızca öngörüsü yapılabiliyor. ‘Olacakları her zaman beraber göreceğiz’ seslenmek isterdik lakin on binlerce yıldan söz ediyoruz. Olasılıkla bu süreçte olacaklara bizler şahit olamayacağız. 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/mysterious-anomaly-under-africa-is-weakening-earth-s-magnetic-field

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir