“Düz Dünyacıları YouTube artırdı!”

Bilim admin 299 Okundu
sponsorlu reklam

YouTube, platform üzerindeki sorunlu içerikleri uyandırmak için çalışsa da, birçok hatalı data ve sahte haberle doymuş. Yeni bir araştırma, sayısı artan “düz dünyacıların” YouTube’daki videolardan ilham aldığını ortaya çıkardı.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru izinleri

Texas Tech Üniversitesi’nden fen bilimleri profesörü Asheley Landrum’a göre görüşme yapılan 30 düz dünyacıdan sadece bir parça başına, teoriyle ilgili videoları YouTube’da izlemeden düz dünya konusunda karar verdiğini söyledi. Araştırmaya tarafından düz dünya videoları, sık sık alternatif 9/11 teorileri ve sahte ay inişi teorileri videolarında öneri olarak gösterildi.

Yapay akıl uzmanı Guillaume Chaslot, entrika teorisi videolarının YouTube göre daha çok tanıtıldığını bu ay Twitter’da söylemişti. Bunun nedeni, suni zekanın birçok zaman çok faal küçük gruplardan yanlamasına davranması. Microsoft’un suni zekalı sohbet robotu Tay’ın Twitter’daki kullanıcılara maruz kalarak sadece 24 saatte ırkçı bir kişiliğe bürünmesinin nedeni, aynı olsa lüzum.

Landrum’a göre YouTube yanlış bir şey yapmasa da, kullanıcılarını yanlış bilgiye karşı gözetmek için daha iyisini yapabilir. Landrum’a kadar YouTube algoritmaları, kararsız içerikleri bundan amaç çıkaracak kullanıcıların önüne daha kolay çıkarıyor. Analist, bilim adamlarını ve diğer çalışanları bu nesil entrika teorisi videolarına aleyhinde kendi videolarını oluşturmaya misafir etme ediyor.

Önceki HaberNVIDIA’ya Üzücü Rapor: Satışlar Düşüyor Sonraki HaberTurkcell’den Otizmli Çocuklara Yardım!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir