Edge “güvenilirlik notu” verecek!

Mobil Uygulamalar admin 354 Okundu
sponsorlu reklam

Edge

Microsoft, belli ki tarayıcısı Microsoft Edge’in mobil versiyonuna yayınladığı yeni güncelleme ile kullanıcılarının internetten doğru haberleri aldığından emin olmak istiyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri 20190124132259390113.jpg Edge Güvenilmeyen Haber Kaynaklarını Bildirecek

Microsoft Edge Mobile, aldığı yeni güncelleme ile doğruluğu ve güvenilirlik standartları düşük olan haber kaynaklarını bir etiket ile işaretleyerek bu haber kaynaklarını ziyaret eden kullanıcıları uyaracak.

Özellik, bir üçüncü parti bilgi düzeltme platformu olan NewsGuard tarafından geliştirildi. Söz konusu “yalan haber filtresi”, güncelleme tamamlandıktan daha sonra varsayılan olarak kapalı durumda geliyor fakat haber kaynaklarınız hakkında NewsGuard’ın raporlarını da göze edinmek istiyorsanız, özelliği tarayıcının ayarlarından faal ışık halkası getirebiliyorsunuz. Bunu yaptıktan daha sonra güvenilir olmayan bir haber kaynağını ziyaret ettiğinizde tarayıcı adres çubuğunda kırmızı bir arma görüntüleyerek sitenin güvenilir bir haber kaynağı olmadığını belirtiyor ve ikona dokunduğunuzda sitenin “güvenilirlik etiketi”ni inceleyebiliyorsunuz.

Güvenilirlik etiketi, sitenin hatalı bilgileri paylaşıp paylaşmadığını, kanıları ve gerçekleri birbirinden ayırıp ayırmadığını, ahenkli olarak düzeltmeler ve gelişmelere dair güncellemeleri paylaşıp paylaşmadığını ve reklam olarak öne çıkarılan içeriklerin kullanıcılara belirtilip belirtilmediğini ve aldatıcı manşetler kullanılıp kullanılmadığını göze alan ve bu faktörleri sağlamayan siteleri işaretleyen bir değer biçme yöntemi olarak öne çıkıyor.

Ilginç bir şart ise İngiliz gazetesi olan Daily Mail‘in internet sitesi olan MailOnline’ın bu kriterlere tarafından problemli bir haber kaynağı olarak nitelenmesi. Mail Online’a ait bir vekil bu konuda Guardian’a yaptığı açıklamada etiketin kaldırılacağını belirtti:

“NewsGuard, farkına yeni vardığımız bir başlangıç-up. Onlarla bu şaşırtıcı nitelikte yanlış derecelendirme hakkında konuşuyor ve bu hatadan en yakın zamanda dönmelerini bekliyoruz.”

Önceki HaberCivilization 6’ya Osmanlılar geliyor… Sonraki HaberHuawei’nin Gözü Hala Birincilikte

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir