Endüstri 4.0’da Türkiye de var

Bilim admin 151 Okundu
sponsorlu reklam

Endüstri 4.0'da Türkiye de var

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde, ülkemizin hedeflerinden birisinin cari açığı kapatmak için yüksek teknoloji alanlarında global ürünler dahil etmemek olduğunu gösteren Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, dijital dönüşümün en temel teknolojilerinden olan nesnelerin internetinin 2025 yılı itibarıyla yaratacağı hesaplı değerin yılda 4 ila 11 trilyon dolar aralarında bir miktara ulaşacağının tahmin edildiğini vurgulayarak Dünya Hesaplı Forumuna (WEF) tarafından (2016) dijital dönüşümün sosyal ve hesaplı açılardan yaratacağı değerin 10 yıllık dönemde toplam 100 trilyon dolar olacağının öngörüldüğünün altını çizdi. ”Bu kocaman pazardan ülkemizin alacağı payı da artırmayı hedefliyoruz” diyen Prof. Dr. Özkan şöyle devam etti:

Anahtar Sözcük: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

‘Endüstri 4.0 teknolojilerindeki bilimsel birikimi ve yetkinlikleriyle Boğaziçi Üniversitesi ve alanlarında Türkiye’nin önde gelen teknoloji tedarikçileri, teknoloji kullanıcıları, ilgili halk kurumları ve STK’lardan oluşturmayı öngördüğümüz yüksek teknoloji platformuyla ülkemizin global ürün(ler) çıkarma hedefine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Yüksek teknoloji platformumuz vasıtasıyla Türkiye’nin Endüstri 4.0 teknolojilerinde yapacağı ilerlemeler ve sanayimizin dijitalleşmesi ile yalnızca yüksek teknoloji ürünleri için değil bütün sanayimize büyük katkı sağlayacağız.”

20181217132528085.jpg Endüstri 4.0 Teknolojileri Merkezi Kuruluyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin araştırma alanı olarak özellikle son beş yıl içinde, nesnelerin interneti, sensörler, dedektör iletişimi, büyük bilgi, veri analitiği, suni öğrenme, suni zeka, robotlar, zeki imalat sistemleri alanlarında araştırma projeleri ve yayınlarıyla öne çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Mehmed Özkan, bu alanların meslek dünyasında “Endüstri 4.0” olarak uygulama bulduğuna dikkat çekti. Özkan, dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında bulunan Türkiye’nin inovasyon ve teknoloji alanında daha ileri seviyelere gelmesi ve 2023 hedeflerine ulaşmasının yolunun sanayi üretimi ve ihracatında teknoloji yoğunluğunu artırmaktan geçtiğini vurguladı.

Proje yürütücüsü ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri 4.0 Platformu Başkanı Prof. Dr. Lale Akarun ise konuyla ilgili görüşlerini şöyle paylaştı: “Endüstri 4.0 veya Dijital Mutasyon diye andığımız süreç, iş dünyasının ayrıntılarıyla dönüşmesini, yeni teknolojilerle daha yüksek katma değerinde yaratmasını gerektiriyor. Bunun için zorunlu bilgi ve teknoloji buluş kapasitesi, üniversitemizde var. Proje önerimizde, üniversitemizin bu alanda yetkinliğini gösterdik. Bundan sonraki adım, proje ortakları ile birlikte, dijital dönüşümde kullanılacak teknolojilerin bazılarının ülkemizde üretilmesini sağlayacak araştırmalar yapmak. Bu alandaki gelişmelere üniversitemizin öncülük etmesinin, lisansüstü öğrencilerimize kaynak sağlaması ve araştırma ortamımızı zenginleştirmesini umuyoruz.”

Önceki HaberGalaxy S10, Güney Kore’de Metroda Göründü Sonraki HaberNissan’ın elektrikli Infinity konsepti geliyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir