Evrenin En Derin Noktalarına Ait Fotoğraf Oluşturuldu

Bilim admin 169 Okundu
sponsorlu reklam

Evrenin En Derin Noktalarına Ait Fotoğraf Oluşturuldu

Hubble teleskobu ve daha çoğu öbür kaynaktan elde edilen veriler birleştirilerek, evrene ait oluşturulmuş en derin fotoğraf meydana getirildi. Uzun seneler her tarafında yapılan incelemeler sonucunda meydana getirilen bu resim, çok uzaktan yıldızları bile net şekilde görebilmeyi muhtemel kılıyor.

Evrenin ne kadar büyük olduğu, nerede başlayıp nerede bittiği, nasıl işlediği gibi daha birçok soru, bilim insanları için hala büyük bir soru işareti. bu nedenle uzay ajansları kadar, milyonlarca dolar maliyeti olan dev teleskoplar ve yeni teknolojiler buluş edilerek, evrene dair bir anahtar sözcük aranıyor. Hubble teleskobu, evrene ait sayısız fotoğraf ve veri gönderimi sağlayarak, bilim insanlarına bu konuda en büyük yardımı karşılayan araçlardan biri olarak biliniyor.

Evrenin gizemini çözebilmek için öncelikle onu resmedebilmenin gerekliliğine inanan bir grup bilim insanı, Hubble teleskobunun şimdiye dek çektiği tüm fotoğrafları her tarafta değerlendirerek, onları birleştirmenin bir yolunu buldular. Bu çalışmayı yaklaşık 3 senede tamamlamayı başaran takım, sonunda bu yöntemi gerçekleştirebilmek için de başarılı bir sistem geliştirdiler.

Yaptıkları egzersiz sayesinde, şimdiye kadar evrenin çekilmiş en kapsamlı ve derin fotoğrafını oluşturmayı başaran astronomlardan oluşan ekip, 19 senedir toplanan tüm fotoğrafların yer aldığı arşivi baştan aşağı incelediklerini, binlerce fotoğrafı tekrar çözümleme ettiklerini belirttiler. Tüm veriler ışığında da bir puzzle gibi hangi parçanın nereye ait olduğu, hangi galaksilerden ışıkların yayıldığı gibi bilgiler kullanılarak, şimdiye dek elde edilen en derin cihan fotoğrafı oluşturulmuş oldu. Ekibin çalışmayı gerçekleştirirken geliştirdiği, fotoğrafları kalibre etme yönteminin de bilim dünyası için önemli bir yere sahip olacağı varsayım ediliyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-hubble-deepest-images-deeper.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir