Facebook’ta Amazon krizi

Haberler admin 269 Okundu
sponsorlu reklam

Facebook'ta Amazon krizi

Facebook, geçtiğimiz sene yaşanan öyle çok mahremiyet skandalının ardından bir video kamera ve yüz tanınma özelliği taşıyan Portal gibi bir ürün yayın yapmak için öyle iyi bir konumda değildi ve bu yüzden de firmanın ürünü satabilmek için kavgacı davranıyor olması kolaylıkla anlaşılır bir şey. Firma, kamera ile ilgili mahremiyet endişelerini ortadan kaldırmaya çalışsa da, görünene kadar ürünün reklamını yaparken böylece de ahlak olmayan bazı yöntemler kullanmış olabilir.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

The New York Times köşe yazarı Kevin Roose, Twitter’da yayınladığı bir grup fotoğraf içerisinde Amazon üzerinde Facebook’un Portal’ı için yapılan üç adet beş-yıldız görüşü gösteriyordu. Bu şart tek başına garip olmasa da, Roose’un gösterdiğine göre bu isimler sosyal ağ çalışanları ile eşleşmekteydi.

Roose’un bir diğer tweet üstünde belirttiği üzere Amazon’un şartları, çalışanların kendi firmaları tarafından üretilen ürünlere çözümleme yazmalarını yasaklıyor, bağlı ama bu yasaklanmış listesinde arkadaşlar, akrabalar ve benzerleri göre üretilen ürünler de bulunuyor. Roose’un keşfi internet üzerinde süratli bir şekilde yayılması arkasından Facebook’tan Andrew Bosworth, çalışanların hiçbirinden cihazları incelemelerinin istenmediğini ve bu incelemeleri geri çekmelerinin isteneceğini belirtti.

2019011814435854488.jpg Facebook çalışanları Amazonda olay yarattı Kevin Roose/ Twitter

Ama bu incelemelerin yayınlanması Facebook tarafından istenmemiş olsa da, durumun sosyal medya devi için avantajlı olduğu söylenemez. Roose, Facebook’un bir süredir yapay davranışlarda yer alan sayfaları kapatmaya odaklandığı düşünülürse, bu tür bir olayın yaşanmasının ne değin ironik olduğunun altını çiziyor…

İLGİLİ HABER Aruba’dan çarpıcı rapor! Önceki HaberMicrosoft, Cortana ile Arama İşlevlerini Ayıracak  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir