Galaksimizdeki En Büyük Kara Delikten Yayılan Radyo Jet Dalgaları, Dünya’ya Doğru Geliyor

Bilim admin 126 Okundu
sponsorlu reklam

Galaksimizdeki En Büyük Kara Delikten Yayılan Radyo Jet Dalgaları, Dünya'ya Doğru Geliyor

Galaksimizin merkezinde yer aldığı bilinen en büyük kara delik Sagittarius A’nın, iyice Dünya’ya dürüst gelen radyo jet adı verilen dalgalar yaydığı saptandı. Radyo sinyalleri ve X-Ray ışınlarının içinde bulunduğu bu dalgaların, herhangi bir risk yaratmasının beklenmediği açıklandı.

Kara delikler etrafında bulunan her şeyi emmeleri ile biliniyorlar. bu nedenle de kara deliklerin herhangi bir ışık dalgası yayması beklenmiyor ama bu kara deliklerden bazıları gönderdikleri radyo sinyalleri ile saptama edilebiliyor. Galaksimizin bütün ortasında yer aldığı varsayım edilen Sagittarius A isimli kara delik de bu sinyaller vasıtasıyla saptandı. En son verilerde ise bu esrarengiz oluşumdan, bütünüyle Dünya’ya dürüst hareket eden X-Ray ve radyo dalgaları yayıldığı açıklandı.

Şili’de bulunan gözlem evinde yapılan açıklamalara tarafından, büyük ölçekli gaz oluşumları çabucak dönmeye başladığı zaman, kara delikler bu stil radyo jet ismi bahşedilen dalgalar yayıyor. Normalde, astronomlar bu gaz oluşumlarını, kara delikleri tespit etmek amacı ile kullanıyor. Samanyolu Galaksisi’nin tam merkezinde yer aldığı bilinen Sagittarius A isimli kara delik, sürekli olarak gök bilimciler tarafından izleniyor. Son zamanlarda bu oluşumun etrafında şekillenen gaz formasyonu ve hızı, oldukça uyarı çeken bir hale dönüştü. Konu üzerine incelemeler ve hesaplamalar yapan astronomlar, kara deliğin ciddi oranda radyo jet dalgaları yaydığını ve bu dalgaların tamamiyle Dünya’ya doğru ilerlediklerini söyledi.

Konu ile ilgili olarak izah etme yapan uzmanlar, bu dalgaların DÜnya’ya herhangi bir zarar verecek türden olmadıklarını, korkuya gerek olmadığını belirtti. Bilimsel açıdan bakıldığında ise elde edilecek verilerin, kara deliklerin keşfi namına büyük bir öneme sahip olabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1076760/black-hole-radio-jet-milky-way-galaxy-sagittarius-A-space-news

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir