“Geri” butonu tarihe gömülebilir!

Android admin 300 Okundu
sponsorlu reklam

Geçtiğimiz haftalarda sızdırılan ve XDA Developers’ın test etmekte olduğu Android Q yapısı, Android 9.0 Pie sürümüne fazlasıyla benziyor olsa da işletim sisteminin taşıdığı bir takım farklılıklar uyarı çekmeye devam ediyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki dilekçe izinleri

Değişikliklerin aralarında bütün işletim sistemini kapsayan bir karanlık modun yanı sıra oturum açma ve alışveriş işlemleri için dahili yüz tanıma desteği de bulunuyor.

Asıl dikkat çeken değişim ise Android Q yapısında artık bir “geri dön” butonunun bulunmaması. Android’in ilk yapılarından beridir tüm sürümlerde kendine yer edinen bu seçenek, bundan böyle Google’ın Android Pie ile tanıttığı hareketle denetim şemasına dahil oldu. Google’ın hap şeklindeki butonu Android Pie sürümünde başlıca ekrana dönüş, son uygulamalar aralarında geçiş ve Google Asistan’ı etkinleştirme işlemlerini üstlenmiş ve kullanıcılar bir önceki ekrana geri dönme seçenekleri olduğunda ortaya çıkan bir butonu kullanmaya başlamıştı. Hemen ise Android Q bu seçeneği de ilaç şeklindeki butonuna ekleyerek tüm navigasyon işlemlerini tek bir butona sığdırıyor. Eğer bu değişiklik final sürümüne de yansırsa kullanıcılar butonu sola çekerek uygulamalarda bir önceki ekrana geri dönüş yapabilecek.

Android Q yapısında dikkat çeken bir diğer gelişme ise son iki başvuru formu aralarında butonu sağa çekerek yapılan geçişin azıcık daha çabuk ve akıcı bir animasyona sahip olması. bunun dışında Android Q navigasyon sisteminin Android Pie sürümündeki navigasyon sisteminden ayırt edilemez olduğu söylenebilir.

Bu noktada bu Android Q sürümünün sızdırılan bir önizleme sürümü olduğunu hatırlatmakta üstünlük var. Google, sürümlerde her an bir başka değişikliğe imza atabilir. Google’ın Android Pie sürümü işin resmi olarak geliştirici önizleme sürümünü geçtiğimiz yıl 7 Mart tarihinde yayınladığı göz önüne alınırsa yakın bir zamanda Android Q için geliştirici önizleme sürümünün çıkmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Önceki Haberİşte Excalibur’un ilk RGB’li G750 Notebook’u! Sonraki HaberMicrosoft’tan Yeni Chrome Eklentisi!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir