Gıda Güvenliğinde Hastalık Yapıcı Bakteri Testleri, Bilgisayar Programları Yardımıyla Yapılabilecek

Bilim admin 126 Okundu
sponsorlu reklam

Gıda Güvenliğinde Hastalık Yapıcı Bakteri Testleri, Bilgisayar Programları Yardımıyla Yapılabilecek

Geliştirilen bilgisayar programları, gıda üretim tesislerinde rahatsızlık yapıcı bakterilerin oluşmaması için çalışan profesyonellerin en büyük yardımcısı oluyor. Bu programlardan en yenisi, Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kadar patojenlerin bulunabileceği en olası yerleri tespit edebilmek için geliştirildi.

Cornell Üniversitesi’nde gıda kaynaklı ölümcül patojen Listeria monocytogenes’in bir tesiste bulunabileceği en mümkün yerleri simule etmek için incelemeler yürüten araştırmacılar, Listeria İçin Etkili Madde Tabanlı Çevresel Görüntüleme Sistemi (EnABLe)’ı geliştrdi. Geliştirilen bu bilgisayar programı, yiyecek güvenliğinde bir devrime sebep olabilir.

Projenin kıdemli araştırmacısı Doç. Dr. Renata Ivanek, projelerinin amacını şu cümleyle açıklıyor: “Amacımız, herhangi bir ortamda patojen kontrolü sağlayabilmek için bir takviye aracı üretmekti.” Egzersiz, projede ödev alan gıda bilimi profesörü Martin Wiedmann’a ibraz edilen bağış ile Donmuş Yiyecek Vakfı tarafından finanse ediliyor.

Geliştirilen bilgisayar programının; birincil aşamada veterinerlik hastanelerinde hastane kaynaklı enfeksiyonlara niçin olan patojenlerin tespitinde ve meyve işleme tesislerinde E. coli bakterilerinden kaynaklanan kirlenmeyi belirlemede kullanılması planlanıyor.

Ivanek, geliştirilen bilgisayar programının yiyecek işleme tesisleri için büyük ağırlık taşıdığını belirterek, “Yiyecek güvenliği uzmanları olarak karışık bir çevrede çalışıyorsak, bilirkişi görüşüne ve genel kurallara güvenmek zorunda kalıyoruz. Geliştirdiğimiz program, bu süreci daha nicel ve daha sistemli bir ülkü getiriyor” ifadelerini kullandı.

Tarihsel olayları, bilirkişi görüşlerini, kullanılan teçhizat detaylarını, temizlik prosedürlerini, ahali kadar yapılan işleri ve dışarıdan giren malzemeleri inceleyerek bilgisayar programında kullanılacak modeli oluşturan takım, programın gıdaların enfekte olma riskleri, mümkün enfeksiyon kaynakları, risk azaltma ve yönetme adımları hakkında önemli bilgiler verdiğini açıkladı.

Tek bir yiyecek güvenliği uzmanının tüm bu parametreleri denetim etmesinin neredeyse imkansız olduğunu bildiren Ivanek, programın her çalıştırıldığında mümkün sonuçları öngördüğü için öbür Listeria dağılımı gösterdiğini ve içten sonuç için bir dizi dağılımın birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Dondurulmuş füme somon tesislerinde deneme edilen bilgisayar programının kirlenme dinamikleri ve donanım yüzeylerinde Listeria kirlenmesinin riskleri hakkında manâlı sonuçlar verdiği açıklandı.

Gıda kaynaklı Listeria monocytogenes’in ABD’de sıradan her sene 1.600 kişiyi grip ve benzeri semptomlar ile enfekte ettiği ve enfekte olanların sıradan %20’sinin öldüğü biliniyor. Gelecekte bu programın ve geliştirilen bu modelin, dondurulmuş gıda tesislerinin tamamına yayılması hedefleniyor.

Kaynak : https://techxplore.com/news/2019-01-aids-food-safety-experts-pathogen.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir