Girişimcilikte önce kadın

Mobil Uygulamalar admin 121 Okundu
sponsorlu reklam

Girişimcilikte önce kadın

“Girişimcilikte Önce Bayan” projesi, teknolojinin gücünü kullanarak kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımına yardım olmaya devam ediyor. 3 sene önce Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi dahilinde daha fazla kadına varmak ve teknoloji kullanım penetrasyonunu çoğaltmak amacıyla bir mobil başvuru formu geliştirildi.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Kadın kursiyerler, Girişimcilikte Önce Bayan Mobil Uygulaması ile daha önce sınıf içinde verilen eğitimleri online olarak alabilecek. Ayrıca, ürettikleri ürünleri bu uygulama üzerinden dijital mağazaya yükleyebilecek. “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi zarfında bugüne kadar sınıfiçi eğitimlerle 20 ilde 26 binden pozitif kadına ulaşan Türkiye Vodafone Vakfı, bu eğitimleri dijital dünyaya aktararak 81 ildeki Insanlar Eğitimi Merkezi (KEZA) üyesi kadın girişimcilere ulaşmayı hedefliyor.

2018112321082740485.jpg Önce Kadın Mobil Uygulaması Tanıtıldı

Girişimcilikte Önce Bayan Mobil Uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığı Yaşam Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, meşhur model ve sunucu Çağla Şıkel ve Girişimcilikte Önce Bayan Proje Katılımcısı Enhar Doğan’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

“Daha çok kadınımızın potansiyelini ve gücünü ekonomimize katmalıyız”

Toplantının başlangıç konuşmasını yapan Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, şunları söyledi:

“Yaşam Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen projelerden biri olan ‘Girişimcilikte Önce Bayan’ projesinin amacı sosyal ve ekonomik imkânları kısıtlı kadınlarımızın eğitim yolu ile girişimcilik becerilerinin artırılmasını, istihdama katılmalarını ve sosyal hesaplı imkânlarının artmasını sağlamaktır. Proje ile kadınlar grişimciliğe ilk adımını atacak ve kendi el emeği ürünlerini internet üzerinden satarak ekonomiye katkıda bulunacaklardır. Kadınlarımızın hesaplı hayata katılım oranları bizleri mutlu etse de takdir edersiniz ki tatmin edici değildir. Daha çok kadınımızın potansiyelini ve gücünü ekonomimize katmalıyız. Bu sebeple mobil teknolojilerin yardımıyla 81 ilden yüz binlerce kadına ulaşmayı ve eğitim vermeyi hedefliyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak, paydaşlarımızla birlikte hayatları boyu girişimci olacak kadınları Türkiye’ye kazandıracak olmaktan büyük heyecan duymaktayız.”

Kadınların ekonomiye katılımının “zinde bayan, zinde aile, kuvvetli toplum” seslenmek olduğuna dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şöyle konuştu:

“Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınların girişimciliğe özendirilmesini, bayan işgücünün girişimci olarak ekonomide yerini almasını kayda değer buluyoruz. Değerli proje ortaklarımızla 3 sene önce ‘Girişimcilikte Önce Bayan’ projesini hayata geçirirken, işini kuran, hatta istihdam yaratan enerjik kadınlar yetiştirmeyi hedefledik. Bugün geldiğimiz noktada, 20 ilde 26 binden artı kadına eğitim vererek yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratmanın gururunu yaşıyoruz. Projemizi birincil günkü heyecanla sürdürüyor ve erişimimizi artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Teknolojinin gücünü yanımıza alarak daha fazla kadına ulaşma ve teknoloji dilekçe penetrasyonunu artırma hedefiyle Girişimcilikte Önce Bayan Mobil Uygulaması’nı geliştirdik. Bu uygulamayla, kadınlara online eğitim alma ve ürünlerini dijital mağazamıza yükleme imkânı veriyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınlara yönelik sosyal yatırımlarımızı ve onlara istihdam yaratmaya karşın faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”

Toplantının moderasyonunu da üstlenen Çağla Şıkel, şunları kaydetti:

“‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesi, kişisel olarak benim de çok takdir ettiğim, çok kıymetli bir proje. Bayan istihdamını, kadın girişimciliğini destekleyen bir proje. Bugüne değin binlerce kadını idareli hayata kazandırdı. Bu kadınlar, hem aile bütçelerine katkıda bulunma imkânı buldu, hem de özgüven kazandılar. Kendilerini daha kuvvetli ve yetkin hissetmeye başladılar. Bu manâlı bir nokta. Çünkü kadınlara gerekli imkânları sunduğunuzda, son derece üretken olabilirler. Yeter ama ellerinden tutalım ve onları doğru yönlendirelim. Bilhassa üllkemizde kadınların desteklenmesine büyük gereksinim var. böylece, ‘Girişimcilikte Önce Bayan’ projesi gibi projelerin artmasını ve ülkemizin dört bir yanına kadınlara sunulan fırsatların çoğalmasını diliyorum.”

Proje katılımcısı ve geçen yılın Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması Birincisi Enhar Doğan ise şöyle konuştu:

“50 yaşındayım. Konut hanımıyım. aynı zamanda, deri çanta ve cüzdan üretiyorum. Üniversiteyi bitirdikten anında sonradan evlendim. İki çocuk sahibi oldum. Kendimi aileme adadığım için çalışma fırsatım olmadı. Bundan 3 sene önce eşimde çoğalan böbrek yetmezliği ve sonrasında başlayan engebeli organ nakli maratonu beni ailemize yardım olabilmek amacıyla çantalarıma yönlendirdi. Bu şiddet dönemde Pamukkale Irk Eğitimi Merkezi aracılığı ile ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesine dahil oldum. Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nda birinci seçildim. Kazandığım cansuyu sermayesi ile kendi atölyemi açtım. Artık, kapısını kendi anahtarım ile açtığım bir atölyem var. Bu projeyle karşılaştığımdan beri keza daha geniş bir kitleye ulaşabiliyor, ayrica de işimde daha muhakkak adımlar atabiliyorum. Hemen de Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile ürünlerimi siteye bundan böyle daha basit ve seri yükleyebileceğim. Girişimcilikte Önce Bayan projesi, hedeflemek ve üretmek için çabalayan kadınlara karşın fantastik bir fırsat. Bu manalı projede emeği geçen herkese bitmiş çok teşekkür ediyorum.”

Kadınlara cepten online eğitim

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile, “Girişimcilikte Önce Bayan” projesi ve Millet Eğitimi Merkezleri ile daha önce hiç ilişkisi olmamış kadınların yanı sıra Halk Eğitimi Merkezleri’nden mesleki eğitimini almış ama mahsul satmaya başlamamış kadınlara ve projede halihazırda aktif olan kadınlara ulaşılması hedefleniyor. Dilekçe, daha önce proje katılımcısı olan kadınların Millet Eğitimi Merkezleri’nde sınıfta aldığı girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini mobil kullanım üzerinden alabilmelerini sağlıyor. Hem, Halk Müziği Eğitimi Merkezleri’nde mesleki eğitimini bölge ve bu tatbik doğruca girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini tamamlayan kadınlar, başvuru üzerinden oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağazaya ürünlerini yükleyebiliyor ve ürünlerini tekrar uygulamadaki profil sayfası üzerinden takip edebiliyor. Kadınlar, her sene düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na da mobil başvuru üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

iOS ve Android marketlerinde

Girişimcilikte Önce Bayan Mobil Uygulaması, iOS ve Android dilekçe marketlerinden bedava indirilebiliyor. Uygulamayı zeki telefona indirdikten sonradan Antre ekranından üyelik kaydı yapılıyor. sonra, başvuru amacına uygun bir şekilde açılan sayfalardaki yönergeler takip edilmek suretiyle uygulama kullanılıyor.

2 yılda 26 binden fazla kadına ulaşıldı

Kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Bayan” projesi ile 2 yılda 20 ilde 26 binden fazla kadına Halk Eğitimi Merkezleri’nde teknoloji ve girişimcilik üzerine eğitimler verilerek takriben 43 milyon TL’lik hesaplı bedel yaratıldı. Eğitim alan kadınlar, kendileri için özel olarak oluşturulan oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak el emeklerini kazanca dönüştürebiliyor. Dijital mağazada bugüne kadar 32 bin ilan verildi, 210 bin TL’den artı satmak yapıldı.

Önceki HaberHuawei ABD’nin baskılarından bıktı usandı! Sonraki HaberTP-Link Archer VR1200’ü Satışa Sundu

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir