Gitar Üretiminde Kullanılan Ağaç Çeşidinin, Gitarın Sesi Üzerinde Çok Az Etkisi Olduğu Ortaya Çıktı

Bilim admin 235 Okundu
sponsorlu reklam

Gitar Üretiminde Kullanılan Ağaç Çeşidinin, Gitarın Sesi Üzerinde Çok Az Etkisi Olduğu Ortaya Çıktı

Böylece çok müzisyen, gitarlarından en iyi ses performansını alabilmek için “dürüst” ağacı seçmenin fazla önemli olduğuna inanıyor. Bilime göre ise “içten ağaç” diye bir şey değil.

Araştırma için Britanya’daki Lancester Üniversitesi’nden bir ekip, Flyde Guitars’tan Roger Bucknall’den 6 adet çelik telli bir gitar üretmelerini istedi. Bu gitarların tümü benzer şekilde üretildi. Gitarların arasındaki tek ayrım, müzik aletlerinin arka ve yan panellerinde kullanılan ağacın çeşidi oldu. Fiyatları ve bulunabilirlikleri değişen bu ağaçlar aralarında Brezilya gül ağacı, hint gül ağacı, maun, akçaağaç, sapeli maun ve ceviz bulunuyor.

daha sonra 42 gitarist, az aydın bir odaya alındı ve parça başına kaynak gözlükleri takıldı. Bu Vesile Ile gitaristlerin çaldıkları gitarın hangi ağaçtan yapıldığını görmeleri engellenmiş oldu. Gitaristler bu gitarlara ses kalitesi ve kolay çalınabilirlik açısından puan verdi. Gitarların aldığı puanlar epeyce yakın çıktı.

Ek olarak, 31 gitariste hangi enstrümanın hangi ağaçtan yapıldığı soruldu. Gitaristlerin bu soruya cevap vermekte güçlük çektiği gözlemlendi.

Araştırmacılardan, Lancester Üniversitesi’nden Prof. Christopher Plack, “Elde ettiğimiz sonuçlara kadar arkadaki panel ağacının ses kalitesine ve gitarın çalınabilirliğine etkisi görmezden gelinebilecek kadar düşük ve daha ucuz ve sürdürülebilir ağaçlar, fiyatı yüksek ve tehlike altındaki ağaçların yerine ses kalitesinde bir kayıp yaşanmadan kullanılabilir.” diyor.

Kaynak : https://newatlas.com/guitar-wood-types/58139/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir