Gmail’de yapay zekanın yükselişi

Yapay zeka admin 136 Okundu
sponsorlu reklam

Gmail'de yapay zekanın yükselişi

Gmail’in yakın zamanda kullanıma sunduğu Smart Reply (Zeki Cevap) özelliği, makine öğrenmesinin gücünü kullanarak size gelen e-postalara otomatik yanıtlar oluşturmayı hedefleyen bir sistem. Bu otomatik cevaplar ara sıra epeyce yerinde olmaları sebebiyle bize muavin oluyor, ara sıra de bu şart ürkütücü seviyelere ulaşabiliyor.

Ücretsiz hosting: Bir aylık ücretsiz hosting fırsatını yakalayın!

“Teşekkür Ederim.” ya da “Cilalı. Benim için yerinde.” gibi kısa yanıtları otomatik olarak oluşturarak vakit kazandıran bu sistem görünürde mail trafiğini yönetme konusunda bizlere faydalı olma konusunda başarılı. Öyle ki, bundan böyle Gmail üzerinden atılan 10 e-postadan biri Smart Reply tarafından yazılıyor.

Wall Street Journal‘ın ortaya çıkardığı raporlar ile Google’a ulaşan CNET, bu verilerin teknoloji devi göre doğrulandığını belirtiyor. Zeki Yanıt özelliği, Smart Reply adı aşağı Google göre denek bir Gmail istemcisi olarak geliştirilen Inbox uygulamasına 2017 yılında antre yapmış ve Inbox kullanıcılarının verdiği yanıtların %12’sini yazmayı başarmıştı. Ama Inbox istemcisinin sahip olduğu kullanıcı kitlesi, Gmail kullanıcı kitlesi olan 1 milyar gibi bir sayıyı sunmak açısından eksik. Bunun yanında Google, geçtiğimiz günlerde Inbox uygulamasını Mart 2019’da kullanıma kapatacağını açıkladı.

Google’ın mahsul denetleme direktörü Ajit Varma, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada Akıllı Cevap özelliğinin kullanıcılardan da olumlu geri bildirim aldığının altını çizdi. Bunun yanında zeki telefonunuz üzerinde Gmail kullanıyorsanız, bu özelliği kapatma özgürlüğüne sahipsiniz. Google’ın makinelerinin konuşmalarınıza otomatik yanıtlar oluşturuyor olması sizi rahatsız ediyorsa, önümüzdeki haftalarda Zeki Cevap’ı Gmail’in masaüstü websitesinde de kapatma seçeneğine kavuşabileceksiniz.

Önceki HaberChrome 69’da Ihtilaflı Değişiklik  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir