Google’ın yeni kuantum planı

Bilim admin 163 Okundu
sponsorlu reklam

Google'ın yeni kuantum planı

Microsoft, D-Wave ve Google gibi firmalar Kuantum Bilgisayar rüyasını gerçekleştirmeye çalışıyorlar ve laboratuvarlarında araştırmacılar bu teknolojiyi geliştirmek için sistemlerine olabildiğince pozitif Qubit eklemek için yarışıyorlar. Teknoloji henüz bebeklik çağında olmasına karşın, Google bunu genel halka açık ülkü getirmek niyetinde.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru izinleri

Kuantum Hesaplama, “Qubit” denen bilgi birimleri içine sıkıştırılmış atomları kullanıyor. Mutlak sıfıra yakın olacak şekilde dondurulan bu atomlar, karmaşık algoritmaları hesaplamak için ansızın fazla duruma sahipler. Sıradan bilgisayarlar 1 ve 0 durumlarını kullanır, ama kuantum dünyasında bir atom ayrıca bunlara, keza de aradaki bir duruma sahip olabiliyor. Bu, “kuantum dolanması” denen şey ile birlikte, iki emrindeki atom aralarında fazla derecede hızlı bilgi transferi yapabiliyor ve bu da Kuantum Hesaplama’yı mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Buna karşın bu teknolojiyi kullanan bilgisayarlar, hala bugünün sıradan süper bilgisayarından çabuk olduğunu belli olmak zorunda. Aslında teorik olarak, o kadar olmalı.

Google ve diğerler firmalar bu bilgisayarları data merkezlerini hızlandırmada kullanmayı düşünüyor, çünkü bu yeni teknolojinin bir takım görevleri milyon kat seri bitireceğine inanıyorlar. Bulutun nasıl çalıştığını biliyorsanız, bu efektifliği arttırabilir, hesaplama saatlerinde yer açıp müşterilerin bu sistemleri git gide karmaşıklaşan hesaplamalar için kullanmalarına izin verebilir.

Sistemin heybetli olması, kuantum bilgisayarların evlere girmesini şimdilik imkansız kılıyor. Bu yüzden Google, bu bilgisayarları evlere sokmak yok; müşterilere kiralamak yolunu seçecek gibi görünüyor.

Önceki Haberİmkansız Sanılıyordu; Gerçek Oldu!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir