Güçlü parolanın sırrı

Donanım admin 138 Okundu
sponsorlu reklam

Güçlü parolanın sırrı

Parolalar, internetteki hesaplarda kimlik onaylamak için genellikle kullanılan bir usul. Keza güvenli ayrıca de hatırlaması kolay bir parola oluşturmak ise daima basit yok ve çevrim içi hesaplara sahip insan sayısı arttıkça daha da zorlaşıyor. Unutmayacağınız kolay parolaları kullanırsanız saldırganların bunları kırabilme riski de yüksek olacaktır. Kompleks parolalar oluşturduğunuzda ise unutma olasılığınız yükseliyor. böylece bir ya da iki şifre belirleyip bunları çoğu web sitesinde yararlanma eğilimine girebilirsiniz.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru izinleri

Kaspersky Lab araştırmacıları parolaların en büyük açığının birdenbire pozitif yerde kullanılması olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde 700 milyondan fazla e-posta adresi ve kırılan milyonlarca parolanın dağıtılması, bambaşka saldırılarda ele geçirilen verilerin kolaylıkla bir araya getirilebildiğini gösterdi. ‘Kimlik depolama’ adı verilen bu saldırılarda saldırganlar kurbanların e-posta/parola kombinasyonlarından faydalanarak aynı parolanın kullanıldığı diğer hesapları da ele geçiriyor.

Bu tehlike parolaları değiştirmekle yok güçlendirmekle azalıyor. Güçlendirme dendiğinde ise bu parolaları karmaşıklaştırmak yerine eşsiz ülkü getirmekten geçiyor.

“Zinde bir parola ile ne kastedildiği konusunda bir kargaşa var. Günümüzde çoğu web sitesi en düşük sekiz karakterden oluşan, içinde büyük ve minik harfler, rakamlar ve özel işaretler içeren karmaşık parolalar kullanılmasını talep ediyor. Çoğu kullanıcı bunların ‘zinde’ birer şifre olduğunu düşünüyor. Bu da ürkütücü olabiliyor.” diyen Kaspersky Lab Global Araştırma ve Tahlil Ekibi (GReAT) Güvenlik Araştırmacısı David Jacoby, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü parolalar ürkütücü olmak zorunda değil. Konuya emniyet açısından baktığınızda, yalnızca size özgü olan ve tek bir hesapta kullanılan parolaların enerjik olduğunu görüyorsunuz. Parolaları özgün ve hatırlaması basit ayla getirmenin basit yolları var. Böylece, yaşanan bir data sızıntısında ele geçirilen bir şifre diğer hesaplara girmek için kullanılamaz.Ayrıca, Kaspersky Password Manager gibi tehlikesiz şifre idare araçları bulunuyor. Bunlarla fazla sayıda tehlikesiz parola oluşturmak muhtemel.”

Bu adımlarla benzersiz, hatırlaması kolay ve zinde parolalar oluşturabilirsiniz:

Adım 1: ‘Sabit serinizi’ (parolanızın değişmeyecek olan bölümü) oluşturun

Şarkı sözleri, bir filmden konuşmalar, ninni ya da hatırlayabileceğiniz aynı bir şeyden bir açıklama düşünün. Birincil üç ila beş kelimenin ilk harflerini alın. Her harfin arasına @ / # gibi özel bir karakter ekleyin.

Hemen bütün özgün parolalarınızı bu temele oturtabilirsiniz.

Adım 2: Bağlantı kurmanın gücünden yararlanın

Çevrim içi hesaplar (Facebook, Twitter, eBay, arkadaşlık siteleri, internet bankacılığı, alışveriş veya oyun siteleri) için şifre oluştururken, web sitelerinin aklınıza getirdiği birincil kelimeyi yazın. Mesela Facebook için şifre oluşturuyorsanız aklınıza logonun renginden ilk olarak “mavi” kelimesi gelebilir. Bu kelimeyi, isterseniz tamamı büyük harf olarak sabit serinizin sonuna ekleyin.

David Jacoby bunu şöyle açıklıyor: “Örneğin, düşündüğünüz açıklama ‘Mini Ufak Bir Kuş Donmuştu, Pencereme Konmuştu’ olsun. Göstermek istediğiniz özel karakter # ise Facebook parolanız şuna aynı bir şey olacaktır: M#M#B#K#Dmavi Baktığınızda ayrıntılarıyla amaçsız ya da güya parolayı birisi size vermiş gibi görünüyor. Ancak bu iyice size özel olduğundan parola oluşturma sistemini anlıyorsunuz. Siteyle bağlantılı kelimeyi de bildiğinizden hatırlaması da kolay oluyor.”

Parolaları yedekleme, anımsama ve tehlikesiz olarak otomatik doldurmanın en iyi yolu Kaspersky Password Manager gibi bir parola yönetim arabulucu kullanmak.Güvenli bir şifre gizleme ve koruma çözümü olan Kaspersky Password Manager, tüm çevrim içi hesaplarınız için kuvvetli ve eşsiz parolalar oluşturmanızı sağlıyor. Bütün parolalarınıza erişmek için sizin yalnızca ana parolayı hatırlamanız yetiyor. Kaspersky Password Manager’ın da aralarında olduğu en tehlikesiz şifre idare çözümleri kuvvetli şifreleme özelliklerine sahip. Verilerinizin diğer kişiler tarafından ele geçirilme ihtimali bu sayede çok düşük oluyor.

Önceki HaberFabrikaya gelen patateslerin arasından bomba çıktı Sonraki HaberGoogle Chrome İçin “Optimize Mod” Geliyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir