Güneş Enerjisinden Yakıt Elde Etmenin Yeni ve Ucuz Bir Yolu Keşfedildi

Bilim admin 143 Okundu
sponsorlu reklam

Güneş Enerjisinden Yakıt Elde Etmenin Yeni ve Ucuz Bir Yolu Keşfedildi

Dünya’da tükenen kaynaklar nedeniyle alternatif enerjiler üzerine derin incelemeler yapılıyor. Bunlardan en yenisi de güneş enerjisinden, daha ucuz ve çabuk bir şekilde yakacak edinmek.

Bilim insanları, bilhassa son yıllarda alternatif enerji kaynakları bulabilmek için dağıtılmış çalışmalara imza atıyor. Gelecekte, Dünya’mızın yüzleşme ihtimali olan bir takım tehlikelere karşısında tedbirli edebilmek için bu alternatif çözümler genel olarak güneş enerjisinden muamele etmek üstüne kurulu yollardan meydana geliyor. Amerika Birleşmiş Devletleri’nde bulunan Binghamton Üniversitesi fizik profesörü Louis Piper da güneş enerjisinden daha yoğun yakacak enerjisi elde edebilmek için ayrı bir yol ilerletti. 

Mevcut prosedürlerde, enerjiyi öbür bir forma dönüştürmek için oldukça büyük bir efor sarf edildiğini ve bu yöntemlerin aynı zamanda fiyatı yüksek olduklarını söyleyen bilim insanı, yeni bir katalizör ile suyu ayırma yöntemi geliştirdi. Gözle görülebilir ışınlar kullanarak, olumsuz ve fazla yükleri birbirinden ayırabilmeye yarayan bir sistem kuran fizikçi, bu sayede suda yer alan hidrojen ve oksijen gazlarını birbirlerinden ayırabilmeyi başardı. Sistemin altında yatan esas hedefin, hidrojen gazına ulaşmak olduğunu ifade eden profesör, bu yöntemin epeyce ucuz olduğunu notlarına ekledi. 

Deneyi yürüten üniversitenin ekibi, ABD’de konu üzerine çalışmalar yapan öteki üniversiteleri ile meslek birliği yaparak, hidrojenin bambaşka elementlerle olan tepkimesi üzerine araştırmalar yapıyor. Bambaşka disiplinlerden bilim insanlarının bir araya geldiği çalışmalarda, yeni hedefin fazla daha ucuz maliyetli ayrıştırma işlemleri edinmek olduğu söyleniyor.

Kaynak : https://phys.org/news/2019-01-catalyst-easier-solar-fuel.html

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir