Güneş Sistemimizde Saklı Dokuzuncu Bir Gezegen Olmayabilir

Bilim admin 160 Okundu
sponsorlu reklam

Güneş Sistemimizde Saklı Dokuzuncu Bir Gezegen Olmayabilir

Güneş Sistemi’nin dış kısmında, Neptün’ün ötesinde bulunan esrarengiz dokuzuncu gezegen uzun süredir aranıyor. Astrofizikçilere tarafından dokuzuncu bir gezegenin olması şart değil.

Neptün’ün ötesinde bulunan ancak hala Güneş Sistemi’ne dahil olan gök cisimleri kuşağına Kuiper Kuşağı adı veriliyor. Bu cisimlerin aldığı bir diğer isim de, Transneptünyen Karoser (TNO). Bu TNO’lardan 6 adam başına garip bir yörüngede dönüyor. Bilim insanları bunun sebebi olarak hemen şimdi keşfedilmemiş dokuzuncu gezegeni gösteriyorlar.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden Antranik Sefilian ve Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi’nden Jihad Touma’ya göre bu cisimlere etki eden kütle çekim kuvveti tek bir gök cisminden yok, bölgede kümelenmiş bir grup gök cisminden geliyor.

Aynı teoriler daha önce de ortaya atılmış olmasına rağmen ikilinin çalışması epeyce özel çünkü bu durumun olası olduğunu ortaya koyan bir matematiksel model de içeriyor. Bu model muhtemel uzay yıkıntılarını, öbür yörüngede hareket eden 6 gök cismini ve Güneş Sistemi’nde bulunan öteki gök cisimlerinin çekim kuvvetlerini de hesaba katıyor.

Modelde sıkıntılar da değil yok. Mesela bölgede yer alması gereken yıkıntıların toplam kütlesinin, Dünya’nın kütlesinin birkaç katı olması gerekiyor. Gözlemlenebilen Kuiper Kuşağı’nda yer alan cisimlerin kütlelerinin toplamı ise Dünya’nın kütlesinin %4’ü ile %10’u aralarında. Yani apaçık dokuzuncu bir gezegen yok de birkaç dünya büyüklüğünde bir harabe kümesi varsa onu da henüz gözlemleyebilmiş değiliz.

Araştırmacılardan Sefilian, “Yıkıntı diski için ilk elden gözlemlenebilir bir kanıta sahip değiliz oysa dokuzuncu gezegen için de kanıtımız yok, bu yüzden öteki olasılıkları değerlendiriyoruz.” diyor. Araştırmacıya kadar orada hem dokuzuncu bir gezegen keza de yıkıntılar olabilir.

Ekibin çalışması Astronomical Journal’de yayımlanacak ve derhal arXiv’den erişilebilir halde.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/something-else-is-could-be-causing-the-gravitational-weirdness-attributed-to-planet-nine

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir