Güneş Sistemi’nin en uzak üyesi

Bilim admin 158 Okundu
sponsorlu reklam

Güneş Sistemi'nin en uzak üyesi

Bilim insanları, güneş sistemimizde şu ana değin bulunan en uzak cismi belirlediler. Bu gövde öyle uzaktan oysa, astronomlar cismi birincil gördükleri sırada “Farout” (Uzak) adını verdiler. Emrindeki ancak bu karoser “2018 VG18” biçiminde geçici bir devlete ait ismi de taşımakta.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Farout’un adı, bize Plüton’dan üç buçuk kat daha uzak yer almasından kaynaklanıyor. Ayrıca Güneş Sistemi’nde bildiğimiz ardık en uzaktan ikinci beden olan Eris’ten de 3.5 trilyon aks (5.6 trilyon kilometre) uzakta yer alıyor.

Hawaii Üniversitesi’nden iki taraflı bulucu David Tholen’in bir açıklamada söylediğine tarafından “2018 VG18 hakkında şu anda bildiğimiz şeyler Güneş’ten koskocaman uzaklığı, takriben çapı ve rengi.” Tholen’in söylediğine göre 2018 VG18’in uzaklığından nedeniyle yörünge hızı oldukça düşük ve “olasılıkla Güneş’in çevresinde bir tur atması 1000 yıldan artı” süre alıyor.

Bu mesafede detayları vermek o kadar basit olmasa da astronomlar, bu cismin parlaklığının, yaklaşık 500 km çapında küresel bir cüce gezegen olduğunu gösterdiğini söylüyorlar. Güneş Sistemi’nin dış hatlarında yer alan öteki pek fazla buzlu vücut gibi bu cisim de pembe güya bir tona sahip.

Bu buluş, aynı ekibin devam eden Güneş sisteminin kıyılarında bulunan uzakta cisimleri bulgu çabasının bir parçası olarak ortaya çıkmış durumda. Bu çabanın hedeflerinin birinin de esrarengiz 9. Gezegen’i bulmak olduğu söylenebilir.

Ekim ayında araştırmacılar, The Goblin takma adlı bir diğer uzaktan cisim bulduklarını duyurmuşlardı ve bu vücut, görünmeyen bir süper Dünya boyutlu gezegen tarafından etkilenir gibi garip bir yörüngeye sahipti.

Takım, demin Farout’un da benzer bir (yada benzer) gezegenden etkilenip etkilenmediğini görmek için çok erken olduğunu söylüyor. Eğer bu tesir gözlemlenirse, bahşedilen adın bütün olarak yerine olmadığı anlamına gelebilir, ancak o zamana dek cismin ismini adalet ettiği rahatlıkla söylenebilir.

Önceki HaberTesla’lara Garip Sürpriz Yumurta  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir