Güvenlik endişesi alışverişe engel!

Donanım admin 173 Okundu
sponsorlu reklam

Güvenlik endişesi alışverişe engel!

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, kamuoyunun siber kabahat, siber emniyet ve data gizliliğine ilişkin tutum ve deneyimini araştırmak üzere Amerika Birleşmiş Devletleri’nde ayrıntılı bir araştırma gerçekleştirdi. ESET Siber Emniyet Barometresi olarak tanımlanan ve anket şeklinde düzenlenen araştırma, 2 bin 500 kişinin katılımıyla yapıldı. ESET Kıdemli Emniyet Araştırmacısı Stephen Cobb’un duyurduğu araştırma, garip bulgular ortaya koydu.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki kullanım izinleri

Siber suç, uyuşturucu kaçakçılığından da öne çıktı

2019020414482034985.jpg Siber suç, uyuşturucu kaçakçılığından da öne çıktı

Amerikalıların yüzde 70’i, online bankacılık işlemlerinde ya da alışveriş yaparken web sitelerine sağlanan bireysel verilerin kötüye kullanılmasından endişe duyuyor. bununla birlikte toplumun büyük çoğunluğu artık siber suçları, ülkeleri için gittikçe artan bir tehdit olarak görüyor. Hatta böylece ki, katılımcıların takriben yüzde 91’i siber suçun, uyuşturucu kaçakçılığı ya da kara para aklamaktan daha manâlı bir sorun olduğunu düşündüklerini ifade etti.

ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb’e göre bu araştırmadaki en çarpıcı semptom, katılımcıların siber suçlar göre oluşturulan tehlikelere karşı duydukları içeriye doğru üzüntü ve bunun yakın zamanda düzeleceğine dair inançlarının olmayışıdır. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 87’si, siber kabahat kurbanı olma risklerinin artmasını beklediklerini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 19’u online alışveriş, yüzde 20’si ise online bankacılık işlemlerini emniyet ve mahremiyet endişeleri sebebiyle yapmamayı tercih ettiklerini bildirdi. ESET Araştırmacısı Stephen Cobb’e tarafından bu yüzdeler, finansal kuruluşlar ve perakendeciler için kaybolan fırsatları ifade ediyor.

Raporda keza siber suçla ilgili kaygılar ve bu tür suçlarla karşılaşma oranı arasındaki ilişki de belgeleniyor. Yetişkin Amerikalıların takriben yüzde 70’i, kişisel bilgilerini isteyen sahte e-postalar ya da telefon görüşmeleri aldıklarını bildirdiler. Çok daha fazla sayıda insan, katılımcıların yüzde 86’sı kimlik hırsızlığı kurbanı olabileceğinden üzüntü duyduğunu söyledi fakat kimlik hırsızlığı yaşadığını bildiren katılımcıların yüzdesi ise bu sayının yarısından daha eksik, yüzde 30 olarak hesaplandı. “Açık olmak icabında, 10 Amerikalıdan üçünün kimlik hırsızlığı yaşayan olması oldukça şok edici” diyen Stephen Cobb, “Fakat bu yüksek üzüntü oranından tecrübeler edinebilir, önlemler geliştirilebilir,” tespitini yaptı.

Önceki HaberMesh Teknolojili Deco’ya İndirim Geldi!  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir