Hibrit işlemciler CES 2019’daydı

Donanım admin 141 Okundu
sponsorlu reklam

Hibrit işlemciler CES 2019'daydı

Intel ve AMD yeni işlemcilerini yakın zamanada duyurmuştu hatırlarsanız. Her iki şirket de 10 nm ve 7nm mimarili hibrit işlemcileriyle geleceği şekillendirmeye devam ederken, geleneksel monolitik işlemcilerden bundan böyle gitgite uzaklaşılıyor.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki kullanım izinleri

Şu Anda, monolitik ve hibrit işlemci tasarımları arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Cevap doğrusu epeyce basit. Çoğunlukla dizüstü bilgisayarda ve PC’lerde gelen işlemciler, tek parça olarak planlanmış ve yapılmış parçalardır. İşlemci çekirdeklerinden kontrolcülere değin bütün birimleri tek seferde işlenen bu işlemcilere örnek olarak Intel Coffee Lake işlemcilerinin 14nm’lik bir kalıp, Ryzen CPU‘ların da 14nm’lik bir kalıp ve Ryzen 2. Neslin 12nm’lik bir kalıp kullandığını söyleyebiliriz.

Buna rağmen hibrit tasarımlar ise, ikinci bir tür işlemci çekirdeği, tümleşik grafik yongası, bellek ve diğer kontrolcüleri bir araya getirerek işleri bambaşka bir noktaya taşımayı başardı. aynı zamanda özellikle zor verimliliğinin sağlanması ve daha minik form faktörlü ürünlerin önünü açıyor.

Örneğin Intel’in CES 2019’da tanıttığı “Lakefield” kod adlı yeni hibrit CPU mimarisi, daha önce daha küçük anakart üçgenin taban olmayan kenarı izine sahip tek bir ürün olarak bölünmüş olan ayrı IP parçalarını bir araya getirmeye olanak sağlıyor ve dolayısıyla OEM’lere ince ve hafif form faktörü tasarımında daha pozitif esneklik sunuyor. Lakefield’in bu yıl içinde üretimine başlanması beklenmekte.

Elbette Intel ve AMD’nin gelecek cins hibrit işlemcileri tarafından desteklenecek cihazların nasıl göründüğünü bildirmek için az önce epeyce erken. Bu platformlara uygun gelecek yeni cihazlar, başvuru alışkanlıklarımızı da temelden değiştirebilirler.

Önceki HaberVLC Player 3 Milyar İndirmeyi Geride Bıraktı  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir