Honor, katlanabilire karşı!

Cep Telefonları admin 212 Okundu
sponsorlu reklam

Honor, katlanabilire karşı!

Honor, View 20 modelini duyurarak 2019 yılının getireceği heyecan verici teknolojileri kullanıcılarla buluşturdu. Ilk delik ekran tasarımlı telefon unvanını taşıyan zeki telefon modeli, 5G teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve katlanabilir ekranlar hakkında talimatlar yapan George Zhao, Honor’un başkanlık koltuğunda oturan isim.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki kullanım izinleri 20190128172420681113.jpg Honor'a Göre Katlanabilir Ekran Hazır Değil Huawei Mate 20 Pro, ekran içi parmak izi sensörü teknolojisine sahip.

Ama çoğu teknoloji devi, delik ekranlı tasarımın yanı sıra katlanabilir ekran teknolojisini zeki telefonlara getirmek için bütün imkanlarını kullanıyor. Hatta bunun bir sonucu olarak Royole’nin katlanabilir modeli olan FlexPai‘yi bugün satın alabiliyorsunuz.

Fakat görünen o ki Honor, 2019 için ayrıntılarıyla bambaşka bir yol haritasına sahip olacak. Peki Honor niçin oyun değiştirici nitelikteki bu geliştirmelerden kaçındı? Bu soru, George Zhao’ya yöneltildi:

“Katlanabilir telefon fikrini dikkatle ele aldık, ama bizim açımızdan konu en ince ayrıntısına kadar tecrübe ile ilgili. Teknoloji açısından bakıldığında olağanüstü bir gelişme ile karşı karşıyayız oysa neden katlanabilir bir telefona ihtiyacımız var? Bu, kullanıcıya ne tür bir deneyim vaat edecek?

Olur Ya de iki telefon gövdesini bir araya getirerek bunu başarabiliriz, ancak bu epeyce kalın ve kullanışsız bir cihazı meydana getirir. Teknoloji açısından bakıldığında bu fikrin kullanıcıya daha iyi bir tecrübe vaat etmesi ve sunulan ürünü geliştirmesi gerekir. Bu, daha manâlı.”

Honor View 20 modelinin tanıtımında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Zhao, View 20 modelinin basında olumlu karşılandığına da dikkat çekti. Zhao’nun yorumları ise katlanabilir telefon konusunda gözleri Honor’un kardeş markası konumundaki Huawei’ye çevirdi. İki marka, araştırma ve geliştirme merkezlerini müşterek olarak kullanıyor ve bu sebeple benzer teknolojileri iki markanın ürünlerinde bakmak mümkün.

Huawei CEO’su Richard Yu ise yakın zamanda MWC 2019 için katlanabilir bir gövdeye sahip olan ve 5G temas teknolojisini destekleyen bir Huawei modelinin geliyor olduğunu doğrulamıştı. Bu cihazın Huawei P30 veya başka bir aygıt olup olmayacağı tartışılan bir konu oysa ne olursa olsun Richard Yu’nun bu teknolojiye sıcak baktığı keskin. Bu noktada katlanabilir ekran teknolojisi, sadece Zhao’nun gözünde az önce hızlı imal için hazır olan bir teknoloji konumunda değil.

20190128174341911113.jpg Honor'a Göre Katlanabilir Ekran Hazır Değil Honor View 20

“Honor’un geleceğinde çentiğe sahip modellerin sayısı eksik olacak. Daha iyi bir çözüm arayışı içerisindeyiz.” cümlelerini kullanan Zhao, Honor’un çentik çözümünden uzakta olacağını belirtti. “Çentikler fazla pozitif yer kaplıyor. Bu yüzden delik ekran teknolojisi üstünde uzun bir süre baştan başa çalıştık.”

Zhao’ya göre, bu adım Honor’un marka olarak piyasada aldığı konumun bir sonucu:

“Honor, genç halk için var olan bir marka ve kullanıcı kitlemiz, telefonlarını esas olarak video izlemek ve oyun oynamak için kullanıyor. Bu sebeple öz çekimlerine önem veren kullanıcılarımızı hoşnut ederken kullanıcı deneyimini etkilememek için delik ekran teknolojisine yöneldik. Ekran çentiği, kullanım deneyimini etkileyen bir çözüm ve buna karşılık olarak ekrandaki bir deliğe gizli ön kamera çoğu süre görünmez nitelikte oluyor ve kullanım deneyimini etkilemiyor.”

Zhao’ya tarafından delik ekran teknolojisini geliştirmek, Honor için kolay olmadı. Çinli işyeri bu şekilde çentik ile birlikte bir akıllı telefonun ön yüzünde hatrı sayılır bir alan kaplayan ön kamerayı, çapı 4.5 milimetre olan bir ekran deliğine sığdırmayı başardı.

“Bir mühendislik sorunu ile karşılaştık ve endüstride bulunan teknolojiler, ekranda bulunan deliğin boyutunun büyük olmasına sebep oluyordu. 5.5 mm ve 6 mm çapındaki delikler, olsa da olabilecek en iyi deneyimi taahhüt etmiyordu. Bu sebeple ekrandaki ön kamera deliğini küçültmek için elimizden gelenin en iyisini yaptık ve ön kamera tasarımında ve donanımında değişikliklere gittik. Misal olarak diğer firmaların ürettiği ön ekran kameraları geniş lenslerle çalışıyordu lakin biz, çekim kalitesini korurken ekranda kaplanan alanı olabildiğince küçük yakalamak için Sony ile çalıştık. Öteki firmaların Sony ile böyle bir işbirliğine gitmediğini biliyorduk. Ekibimiz, Sony ile yakın olarak çalıştı ve sonuç olarak iPhone XS Max gibi modellerle çekim kalitesinde baş başa rekabet edebilen bir kamerayı ekrandaki yuvasına sığdırmayı başardık.”

Honor View 20 için sarf edilen bu eforların karşılığında Huawei Mate 20 Pro’da veya OnePlus 6T bulunan ekran içi parmak izi okuyucusu teknolojisini taşımıyor olması birçok kullanıcının kafasında soru işareti bırakmıştı. Zhao, bu konuya ise şu şekilde değindi:

“başlangıçta doğru edinmek icabında, bir ekran içi parmak izi okuyucusu telefonun arka yüzeyinde yer alan bir standart sensöre kıyasla isabetli sonuçlar vermiyor. İkinci olarak, View 20 modelinde kullandığımız LCD ekran teknolojisi, ekran içi parmak izi okuyucusu teknolojisini desteklemiyor. Bu, yalnızca esnek AMOLED ekran teknolojisinin destekleyebildiği bir nitelik. Oysa bu teknolojiyi View 20 üstünde kullansaydık, öz çekim kamerasının bulunduğu alanda bir deformasyon ile karşılaşabilirdik. Bu sebeple telefon üstünde LCD ekran teknolojisini kullanmaya ve parmak izi okuyucusunu telefonun arka yüzüne taşımaya karar verdik.”

20190128182344516113.jpg Honor'a Göre Katlanabilir Ekran Hazır Değil

Honor View 20 tanıtımında en heyecan veren detaylardan biri ise telefonun yakın zamanda popüler Battle Royale oyunu Fortnite’ı saniyede 60 kare ile gösterebilecek olmasıydı. Bu başarı, iOS platformunda iPhone XS ile daha önce yakalanmıştı fakat Android cephesinde hemen şimdi bu performansı gösterebilen diğer bir akıllı telefon modeli yoktu.

Peki Honor bunu başaran ilk Android üreticisi olmayı nasıl başardı? Zhao, bu soruya verdiği yanıtta bu başarıda Honor’un Epic Games ile birlikte çalışmış olmasının yanı sıra şirkete ait teknolojilerin büyük bir pay sahibi olduğuna inandığını belirtti:

“Epic Games, Honor ürünlerinin performansını inceledi ve Kirin işlemcinin yanı sıra GPU Turbo teknolojisinin oldukça yüksek bir performans sunabildiğini keşfettiler. Mahsul planlarımızı ve portfolyomuza göz attıklarında oyun departmanında ne dek efor sarf ettiğimizi görmüş oldular.”

Peki Honor View 20 kullanıcıları ne zaman 60 FPS ile Fortnite keyfini ne vakit deneyimleyebilecek? Zhao, bu soruya karşın olarak View 20’nin buna hazırlanmış olduğunu ve Android platformunda 60FPS değerindeki birincil Fortnite deneyimini yaşatacak olan güncellemenin çok yakın bir zamanda yayınlanacağını belirtti.

Önceki HaberiPhone 11’den Yeni Bir Sızıntı Sonraki Haber”Kulağa Ses Işınlama” Gerçek Oluyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir