IBM, Cep Telefonlarındaki Sensörleri Hava Durumu Tahmininde Kullanmayı Planlıyor

Genel admin 326 Okundu
sponsorlu reklam

IBM, Cep Telefonlarındaki Sensörleri Hava Durumu Tahmininde Kullanmayı Planlıyor

Alıcı Elektroniği Fuarı CES 2019’da, sadece üretilen teknolojik ürünler yok aynı zamanda araştırma ve geliştirme faaliyetleri de tanıtılıyor. Fuarda IBM göre tanıtılan bir araştırma ve geliştirme projesi, cep telefonlarındaki barometrelerden elde edilen veriler ile yüksek hassasiyette hava durumu tahmini yapmayı hedefliyor.

IBM ve ona ast The Weather Company tarafından geliştirilen deli proje, bugüne dek kullanılan hava durumu tahmin modellerinden oldukça bambaşka bir çözüm sunuyor. Oluşturulan tahmin modelinin doğruluğu demin kanıtlanmadı fakat model doğrulanırsa, hava durumunu tahmin etme sürecini oldukça değiştirebilir.

“Karasal Yüksek Çözünürlüklü Atmosferik Önsezi Sistemi” ya da öteki adıyla GRAF modeli, Milli Atmosferik Araştırma Merkezi kadar geliştirilen MPAS modelini esas alıyor. GRAF, ABD gibi verilerin fazla olduğu yerlerde tahminlerinde 3 km’lik bir çözünürlük sunuyor. Fakat bu sayı verilerin daha eksik ulaşılabilir olduğu yerlerde 15 km’ye değin çıkıyor. 

Kullanılan diğer modellerle karşılaştırmak gerekirse; Avrupa modeli 9 km çözünürlük sunarken Amerikan modeli 13 km’lik çözünürlük ile sonuçlar üretiyor. Bu da GRAF’ın çözünürlüğünün ne değin yüksek olduğunu gösteriyor. 

TWC’nin meteoroloji analisti Todd Hutchinson, Earther’a verdiği röportajda yüksek çözünürlükte çalışmanın, hava tahmini için bir standart oluşturacağını düşündüğünü söyledi. GRAF’ın başarısını değerlendiren Hutchinson, “GRAF, çoğunlukla sorunsuz çalışıyor. Fakat kasırga tahminlerinde 3 km ve 15 km çözünürlükler arası geçişlerde hala bir takım zorluklar yaşanıyor. Model çalışmalarımızı genişlettikçe, daha stabil bir sistem oluşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bütün bu tahminlerin doğru olarak yapılması için verilerin süratli şekilde işlenmesi gerekiyor. Tahminlerde kullanılan süper bilgisayarın operasyon kapasiteleri oldukça yüksek. Bütün verileri dağlamak için 3.5 PetaByte depolama alanına ihtiyaç duyan bu bilgisayarlar, hemen hemen 55.000 tane 64GB’lık iPhone’a eşdeğer. Bu değin yüksek işlem gücünün zorunlu olmasının en büyük sebebi; meteoroloji istasyonlarından, hava varsayım balonlarından, uçaklardan ve milyonlarca akıllı telefondan Weather Channel uygulaması ile gelecek bilgilerin hepsinin işlenmesi gerektiği. 

Zeki telefonlarımızda yer alan barometreler, senelerdir meteoroloji uzmanları için kilit bir rol oynuyor. Buradan elde edilen basınç verileri, fırtınaların evvelden tahmin edilmesini sağlıyor. Lakin bu şart mahremiyet problemini de beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz hafta Weather Channel uygulaması, TWC’nin faydalanabileceği veriler topladığı iddiasıyla tepkilerin odağı olmuştu. IBM’in CES’de tanıttığı projeye göre kullanıcılardan alınan bu veriler, önümüzdeki yıllarda hava tahminlerinde etkili rol oynayabilir.

Kaynak : https://earther.gizmodo.com/ibm-wants-to-use-a-dedektör-in-your-phone-to-create-ultra-1831557349

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir