IBM, Sanat Eserine Benzeyen 20 Qubit’lik Kuantum Bilgisayarını Tanıttı

Donanım admin 173 Okundu
sponsorlu reklam

IBM, Sanat Eserine Benzeyen 20 Qubit’lik Kuantum Bilgisayarını Tanıttı

Müzeler için yüksek kalitede sunum sistemleri tasarlayan İtalyan firması Goppion ile işbirliği yapan IBM, 20 Qubit işlem yapabilen ve oldukça da şık gözüken kuantum bilgisayarını tanıttı.

Geçtiğimiz yılın CES fuarında tanıttığı 50 Qubit kapasiteli kuantum bilgisayarı ile uyarı çeken Intel, tanıtım alanını borular, kablolar ve başlıca cihaz parçalarıyla yaklaşık olarak bir steampunk film setine çevirmişti. Sistemin tamamı büyük bir odaya dahi sığmıyordu. Bu yıl ise daha farklı bir cihazla karşımızdalar.

IBM Q Taktik ve Ekosistem Başkan Yardımcısı Bob Sutor eski cihazı bir arabaya benzeterek, arabanın parçalarının ayrılıp yayılması durumunda da arabanın çalışacağını ancak bunun hoş bir tasarım olmayacağını söyledi. Sutor yeni cihazın tertipli tasarımına aksan yaptı.

Yeni aygıt, bilhassa düzenli duran gelişmiş elektronik sistemleri gözalıcı bulanları epeyce heyecanlandıracak bir görüntüye sahip. Yeni versiyonda bütün ekipman, 2,74 metrelik küp biçiminde tasarlanmış olan, takriben 1,5 cm kalınlığındaki borosilikat camdan yapılma kalıbın içine yerleştirilmiş durumda. Küpün üzerinde bulunan hem ön ayrıca de arka kapılar aynı zamanlı olarak açılabiliyor. Her iki kapının da açılması cihazın devrilmesine sebep olabileceği için egemen alüminyum ve çelik çerçeveler de cihaza yardım oluyor. Bu Vesile Ile titreşim ve diğer mümkün etmenlerin etkileri azaltılırken cihazın yapısal bütünlüğü de güvenceye alınıyor.

Projenin tasarımı Map Project Office kadar yapıldı. Işyeri daha önce Sonos, Honda ve Kano gibi firmalarla da çalışmış olan bir endüstriyel tasarım ofisi. Tasarım sürecinde hem Universal Design Studio da tahsis aldı. Cam küpün yapımı ise İtalyan firması Goppion kadar gerçekleştirildi. Firmanın yaptığı sergi sistemleri Mona Lisa gibi eserlerin sergilenmesinde de kullanılıyor. Haliyle ortaya çıkan eser de sanat eserlerini andırıyor.

Cam kabuğun tek olayı güzel görünmek değil. Bu kabuk bir uçtan bir uca IBM cihazın sıcaklığını sıkı şekilde denetim edebiliyor. Kuantum çiplerin 10 milikelvinde, yani mutlak sıfır noktasının derhal üstünde kalması gerekiyor. Herhangi bir titreşim ya da çipteki bir ısınma, herhangi bir projeyi yararsız ayla getirebilir. IBM’in yeni projesi ise işlemler esnasında yaşanan sorunları en azından teoride azaltmayı başarıyor.

Kuantum bilgisayarlar, qubit adı bahşedilen bir bölüm üzerinden operasyon yapıyor. Bu qubitler aynı anda ayrıca 0 hem de 1 sonucunu verebiliyor; hatta superposition denen özellikleri bir uçtan bir uca bu oysa bedel arasındaki noktalarda da bulunuyorlar. Bayağı bir bilgisayardaki bit ise ya 0 ya da 1 konumunda bulunuyor. Hem birbirinden haberdar olan Qubitler (buna da dolaşıklık/entanglement deniyor) bu nedenle cevaplara fazla daha hızlı ulaşıyor. Kuantum bilgisayarların blok zincirler, kripto paralar, tıp teknolojileri ve yapay zeka ilk önce olmak üzere o kadar çok alanda etkili olması bekleniyor.

Böylece fazla firma son dönemde bu tarz araştırmalar yapıyor. Geçtiğimiz sene Google, 72 Qubitlik bir bilgisayar duyurmuştu. Sutor’a kadar ise önemli olan nicelik değil nitelik. O’na kadar IBM, sistemi güçlendirmeden önce kusur payını azaltmayı ve sistem güvenilirliğini artırmayı istiyor.

IBM’in System Q One projesi, evlerde alışılagelmiş masaüstü bilgisayarları gibi kullanılabilecek, şahısların rahatlıkla alıp kullanabileceği, spiker odalarında kendisine yer bulabilecek kuantum bilgisayarlar üretmeyi amaçlıyor.

Bu ürün böylece gidip mağazadan alınabilecek bir ürün değil. Aslında daha fazla ilkel adımlar atılan ve az önce bebeklik evresinde olan bir sektörde, olgunluk dönemine ulaşan ürünlerin nasıl örünmeleri gerektiğine dair bir misal daha fazla.

System Q One kendi alanında ufak ve alımlı bir bilgisayar ve kuantum bilgisayarlar için kayda değer bir kilometre taşı konumunda. Sutor da bu cihazı yaptıkları en iyi kuantum bilgisayar olarak tanımlıyor. yine de yapmaları gereken çok meslek olduğunun ve bu teknolojinin günlük hayatta kullanılmaya başlamasının yıllar alacağının farkında.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/01/08/ibm-q-system-one-quantum-computer/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir