İngiltere Polisi, Yapay Zeka ile Suçları Gerçekleşmeden Önleyecek

Yapay zeka admin 151 Okundu
sponsorlu reklam

İngiltere Polisi, Yapay Zeka ile Suçları Gerçekleşmeden Önleyecek

İngiltere’nin West Midlands bölgesindeki polis teşkilatı, suçları daha işlenmeden engellemek için yapay zekalardan faydalanacak.

Steven Spielberg göre sinemaya uyarlanan ve 2054’ün Washington’unda geçen Azınlık Raporu (Miniority Report) filmi reel olmaya fazla yakın. Tek bir farkla: Filmde psişik güçlere sahip kahinler kullanılırken, bu defa herkesi izleyen suni zekalarla suçlar gerçekleşmeden engellenecek.

İngiltere kadar Milli Bilgi Inceleme Çözümü (NDAS) adı verilen bir yapay zeka yazılımı doğru, polis güçleri kimlerin kabahat potansiyeli taşıdığını tespit edebilecek. Zeki kameralarla organize çalışacak bu yazılım doğru suçlar az önce işlenmeden engellenebilecek.

İngiltere kadar West Midlands’ın pilot alan olarak seçildiği proje 2019’un Mart ayına değin sürdürülecek ve başarılı olması durumunda ülke genelinde uygulamaya konulacak. Proje sorumlusu Iain Donnelly, NDAS’ın algoritması bir uçtan bir uca suçların işlenmeden saptama edileceğini ve şüphelilerin yeniden suça dahil olmamaları için terapi ve psikolojik takviye uygulamalarına yönlendirileceğini belirtti.

Sistemin alıştırma prensibinde geçmişte işlenen suçların, istatistik bilimi ve verilerin derlendiği karışık bir sistem olduğunu bildiren Donnelly, uygulama için zeki kameraların da kayda değer bir rolünün olacağının altını çizdi.

Kaynak : https://www.haberturk.com/azinlik-raporu-gercek-oluyor-2240500

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir