Intel, bunu da yaptı!

Yapay zeka admin 265 Okundu
sponsorlu reklam

Intel, bunu da yaptı!

Yapay zekadan öyle çok alanda faydalanmaya başladık, oysa bunlar henüz emekleme aşaması. Önümüzdeki dönemde, derin öğrenme yeteneği baştan sona fazla daha öbür alanlarda çok daha işlevsel olarak karşımıza çıkmaya devam edecek olan AI, yani yapay zekaya bir misal de Intel‘den geldi. Intel’in geliştirdiği Wheelie 7 tekerlekli sandalyesi, yüz ifadeleriyle denetim edilebiliyor.

Oynatİpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Motorlu tekerlekli sanalyeler, geleneksel olarak bir joystick ile başparmak aracılığıyla ya da çeşitli sensörler vasıtasıyla hareket edebiliyor. Ancak acilen suni zekadan da bu konuda yararlanılmaya başladı. Intel’in Brezilya merkezli Hoobox Robotics ile ortaklaşa çalışarak ortaya çıkarttığı Wheelie 7 isimli tekerlekli sandalye, yalnızca yüz ifadeleri kullanılarak hareket edebiliyor.

Oynat Intel, bunu da yaptı! Intel, bunu da yaptı! Intel’in yapay zeka destekli tekerlekli sandalyesi yüz ifadeleriyle denetim edilebiliyor. Peki, nasıl?

Intel ve Hoobox Robotics, bu teknolojiyi yalnızca ayaklarını değil, esas motor hareketlerini hiçbir şekilde gerçekleştiremeyenler için geliştirmiş. Böylece, vücudunu kullanamayan, yalnızca yüz mimikleri gerçekleştirebilen bireyler de tekerlekli sandalye kullanabilecek ve hayata tutunabilecekler. Intel’in 3D RealSense Derinlik Kamerası ile çalışan Wheelie 7, yüzün 3D haritasını çıkartıyor ve tekerlekli sandalyeyi hareket ettirebilmek için verileri reel zamanlı derin etki bırakmak için AI, yani yapay akıl algoritmasını kullanıyor.

Yalnızca 7 dakika içinde kullanıcının mimiklerini öğrenebilen sistem sebebiyle “Wheelie 7” olarak isimlendirilen aygıt, şu lahza prototip aşamasında. 10 yüz ifadesiyle çalışabilen Wheelie 7, ABD’de 60’tan pozitif amiyotrofik lateral sklerozu olan veya yaşa alt engelli olanlar göre test ediliyor.

Önceki HaberSamsung ve IOC Arasında 10 Yıllık İmza  Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir