Intel’den “üçü bir arada” konsepti!

Donanım admin 158 Okundu
sponsorlu reklam

Intel'den

Intel’in hemen şimdi ortaya çıkan bir patenti, bir teknoloji devinin daha katlanabilir cihazlara olan ilgisini ortaya çıkardı. 2017 yılında dosyalanan patent epeyce ayrıntılı bir şekilde tamamlanmış, o kadar ancak patentteki detaylı açıklamalardan yola meydana çıkan LetsGoDigital, bilgisayar üzerinde patentte bahsedilen prototipin üç boyutlu çizimini hazırlama fırsatı yakaladı.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri 20190129160601577113.jpg Intel'in Intel’in sahip olduğu patentte bulunan detaylar göz önüne alınarak LetsGoDigital kadar hazırlanan bilgisayar modellemesi.Görsel: LetsGoDigital

Hollanda merkezli kaynağa tarafından berat, iç içe katlanabilen üç ayrı panel baştan başa uzanan tek bir katlanabilir ekrana sahip bir cihazdan bahsediyor. LetsGoDigital, meydana getirdiği modellemede bu öbür tasarıma üçgenin taban olmayan kenarı uyduran bir Windows 10 tasarımına da yer vermiş ama Microsoft’un katlanabilir ekranlara özel olarak Windows arayüzünü deneme ettiği de biliniyor.

Cihazın üç farklı paneli, prensipte adamakıllı katlandığında çerçevesiz bir zeki telefon görüntüsüne sahip oluyor fakat panellerden birisi açıldığında, cihaz klavye yerine ekran kullanan bir dizüstü bilgisayara dönüşüyor. Son panel de açıldığında cihaz, büyük ekran alanını içeren bir tablet bilgisayara dönüşmüş oluyor. Tasarım hem paneller arasında ortaya meydana çıkan boşluklardan faydalanarak cihaza ait bir dijital kalemi de cihazın panelleri arasına yerleştiriyor. Ama bunun için bir kıskaç mı yoksa mıknatıs mı kullanılacağı ise detaylandırılmadı.

Bu, aslında Intel’in katlanabilir cihazlar üstünde yaptığı tek test yok. Taipei’de düzenlenen Computex 2018 etkinliği de Intel’in Tiger Rapids ismini verdiği bir projeye ait olan katlanabilir ekrana sahip iki farklı prototipe sahne olmuştu. Prototiplerden ilki katlanabilir bir zeki telefon ve diğeri hibrit bir dizüstü bilgisayar formunda tasarlanmış olup her iki cihaz da ikişer ayrı ekran taşıyordu. Derhal ise geldiğimiz noktada birçok teknoloji devi, katlanabilir ekran konseptini farklı formüllerle defalarca deneyerek en iyi sonuca ulaşmanın yollarını arıyor.

Eğer sadece Microsoft ve Samsung’un yakın gelecekte katlanabilir ekran planlarının olduğunu düşünüyorsanız, yakın zamanda ayrı firmalara ait olan ve gündemde kendisine iyi bir yer edinecek katlanabilir cihaz haberlerine kendinizi hazırlamanızı öğüt ederiz.

Önceki HaberSamsung, eUFS’de 1TB Kapasiteye Ulaştı! Sonraki HaberDC’nin son mucizesi şahane bir galibiyet etti!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir