İnternetten öncesi ve sonrası

Haberler admin 178 Okundu
sponsorlu reklam

İnternetten öncesi ve sonrası

Fakat sonra hayatımıza ADSL dahil oldu. Ilk ADSL tarifeleri kullanıcılara 256 Kbps ile 1 Mbps aralarında hızlar sunuyordu. Bu hızlar şimdilerde bizler için çok şeyler açıklama etmiyor olsa bile, o zamanlar için muazzam rakamlardı.

Çünkü çevirmeli internet hizmeti ile bir sayfanın açılması ve tamamiyle yüklenmesi bir kaç dakika sürebiliyordu. Dolayısıyla açtığınız bir mail sayfasının ya da internet sitesinin 10 saniyede açılması o zamanlar için müthiş bir hızı simgeliyordu.

İnternet kafeler yaygınlaştı

ADSL’in Türkiye’ye gelmesi, çevredeki internet kafe sayısını bir anda arttırdı. O zamanlar Türk Telekom göre açıklanan rakamlara göre Türkiye’deki ADSL dilekçe oranı yüzde 0.60 civarlarındaydı.Çünkü ADSL hizmeti izafi olarak pahalıydı. Ayrıca halk müziği sanal dünyada şimdiki dek artı zaman geçirmiyorlardı. Dolayısıyla aylık fatura ödemek yerine internet hizmeti veren kafelere giderek, işlerini buralarda halledebiliyorlardı.
Daha sonra ADSL tarifeleri ucuzlamaya başladı. Bu tarifelerin ucuzlamaya başlamasıyla az kalsın her eve internet girdi. Sanal dünyanın her eve girmesi internet kafelerin de sonunu getirmiş oldu.Bir 15 yıl öncesine değin her köşe başında bir internet kafe görmek olası iken, şimdilerde sadece oyun amaçlı kullanılan kafeler mevcut.

İnternet abone sayısında rekor kırıldı

Peki dünden bugüne ADSL kullanıcılarının sayısı ne kadar arttı? BTK göre 2017’de açıklanan son rakamlara kadar geniş bant internet kullanıcı sayısı 2017 sonu itibariyle 70 milyona yaklaştı. Elbette bu sayının içerisine mobil internet kullanıcılarının da dahil edildiğini maddeler halinde sıralamak gerekiyor.
İnternetin mobil cihazlarda kullanılmaya başlaması, hayatımıza önemli bir dönüm noktası oldu. Insanlar yaklaşık olarak internete emrindeki olmadan yaşayamaz ayla geldiler. Dolayısıyla bu durum 7’den 70’e herkesi mobil internet kullanımına tabi kıldı.

Ülkemizde 2017 sonu itibariyle 60 milyondan pozitif mobil internet abonesi bulunuyor. Bilhassa 2015 yılı ardından abone sayısının heybetli bir şekilde arttığı belirtiliyor. Zira 2015 yılının ikinci çeyreğinde 33.6 milyon mobil internet abonesi varken, bu sayı iki yılın sonunda 2 kat artmıştı. Peki neden?
Sorunun yanıtı son derece basit. 2015 ardından mobil internet tarifeleri de ucuzlamaya başladı. Operatörler, aylık değişmez ücret karşılığında belirli kotalar veriyordu. Doğal olarak bu durum mobil internet kullanımını arttırmıştı.

Abone sayısı daha da artacak

Peki önümüzdeki yıllarda ne olacak? Yeni yetişen tür internetle sıkı fıkı bir şekilde büyüdüğü için, muhtemelen abone sayısı daha da artacaktır. Çünkü şimdilerde 60 yaş üzeri olan kullanıcıların böylece çoğu internetle öyle haşır neşir değil.
Lakin önümüzdeki 20 takvim süreçte bütün yaş grupları interneti bilen, kullanan bir kitleden oluşacak. Dolayısıyla bu da tatbik oranını arttıracaktır.
Bu arada dip not olarak belirtelim. Şimdilerde fiber internet ile 100 mbps’lik hızları evimizde görebiliyoruz. Yani aradan geçen 10 takvim süreçte sürat 100 kat artmış durumda. Muhtemelen önümüzdeki 10 takvim süreçte daha muazzam hızlar da bizleri bekliyor olacak.

Yıllar sonra ilk kez

Dan Bilzerian tatile çıktı

Görenler hayrete düştü

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir