İşletim sistemli yemek analizi!

Mobil Uygulamalar admin 276 Okundu
sponsorlu reklam

İşletim sistemli yemek analizi!

Mobil internetin seri yükselişi e-ticareti de hareketlendiriyor. Bugün Yemeksepeti’nin günlük aldığı 100 bin siparişin yüzde 76’sı artık mobilden geliyor. 2018 Eylül itibarıyla; Yemeksepeti uygulaması iOS’ta 4 milyon kez indirilirken, Android’te ise 5,6 milyon kez indirildi.

Ücretsiz hosting: Bir aylık bedava hosting fırsatını yakalayın!

Yemeksepeti COO’su Nedim Nahmias; “Günümüzdeki teknoloji trendlerine baktığımızda, mobil alışveriş, video içerikler, lokasyon bazlı pazarlama, kişiselleştirme gibi kavramların gitgide artarak daha yoğun bir şekilde karşımıza çıktığını görüyoruz. Yemeksepeti olarak başarımızın aşağı yatan en manâlı nedenlerden biri yeni teknolojileri hiç vakit kaybetmeden meslek süreçlerimize entegre edebilmemiz ve bu sayede kullanıcı odaklı hizmetlerimizi her lahza en üst seviyede tutmayı başarabilmemiz. Tüm çalışmalarımızı yaparken aklımızda şunu hiç çıkarmıyoruz: Yemeksepeti kullanıcısının karnı aç ve kan şekeri düşük. Bu sebeple bizim için vakit paha biçilmez. Yemeksepeti mobil uygulaması benzer Yemeksepeti gibi, kullanıcılarımızın karınlarını en hızlı ve kolay şekilde doyurabilmesi için tasarlandı. Yemeksepeti üzerinden yapılabilen her şey mobilde de yapılabiliyor,” diyor.

Yemek siparişlerinde Android ve iOS rüzgarı

Yemek siparişlerinde Android ve iOS rüzgarı

Mobil deyince malum, Android’ciler ve iPhone’cuların tatlı rekabetlerini hatırlatmaya lüzum değil! iPhone ve Android kullanıcılarının mobil alışkanlıklarına dair çoğu araştırma yapıldı. İki mobil kullanıcısının arasında bazı farklar olduğunu biliyoruz. Yemeksepeti, bu iki grubun yeme alışkanlıkları da değişiyor mu diye merak etti ve araştırdı. Konu yemeğin birleştirici gücü olunca iPhone’cular da Android’ciler de ortak lezzetlerde buluştu. Oysa gerçi öne meydana çıkan bir takım farklılıklar var.

iPhone’cular daha çok sipariş veriyor, daha çok harcıyor

Yemeksepeti’ne gelen mobil siparişlerin yüzde 60’ı iPhone’dan, yüzde 40’ı Android’ten geliyor. Sepet tutarlarına bakıldığında ise, iPhone’cuların Android’cilere tarafından yemeğe birazcık daha fazla harcadığı görülüyor: iPhone kullanıcıları, Android kullanıcılarına tarafından sepet başına sıradan yüzde 13 daha artı harcıyor.

iPhone’cular ve Android’cilerin iki taraflı tercihi: Burger

iPhone’cular ve Android’ciler müşterek bir lezzette buluşuyor ve azami sipariş sayısıyla burgeri liderliğe taşıyorlar.

Android kullanıcılarının toplam siparişleri içerisindeki burger sipariş oranı yüzde 14 iken; iPhone kullanıcıları burgeri biraz daha seviyor ve Android’cilere tarafından yüzde 5 daha fazla sipariş ediyorlar. iPhone kullanıcılarının toplam siparişlerinin yüzde 19’u burger siparişlerinden oluşuyor.

Pizza ve çiğ köftede Android’ciler önde

Her iki uygulamanın kullanıcılarının en sevdiği ikinci tat olan pizza siparişlerinde Android’ciler ipi göğüslüyor. Android’ciler toplam siparişlerinin yüzde 13’ünü pizzadan yandan kullanırken; iPhone kullanıcıları ise onları yüzde 3 geriden takip ederek toplam siparişlerinin yüzde 10’unu pizzaya ayırıyorlar.

Ayrıca Anadolu topraklarından bütün ülkeye yayılan efsane tat çiğ köfte mobil siparişlerde en fazla seçim edilen lezzetler aralarında yer alıyor. Çiğ köftesiz sipariş sipariş değildir diyen Android’ciler iPhone kullanıcılarına kadar 2 kat daha pozitif ham köfte siparişi veriyorlar.

iPhone’cular tatlı ve kahve tutkunu çıktı

Her yaştan insanın sevdiği, mutluluk kaynağı olarak da adlandırılan tatlı, her iki kullanıcının siparişlerinde önemli bir yere sahip. Tatlı hem iPhone keza Android kullanıcılarının en fazla tercih ettiği 4. lezzet oluyor.

Kullanıcıların çikolata, dondurma ve kuru pastayı da taşıyan tatlı siparişleri incelendiğinde ise; iPhone’cuların tatlılara Android’cilerden daha pozitif düşkün olduğu ortaya çıkıyor. iPhone kullanıcılarının toplam siparişlerinin yüzde 8’i tatlı siparişlerinden oluşuyor ve Android’cilere tarafından 2 kat daha artı tatlı siparişi veriyorlar. Android kullanıcılarının toplam siparişleri içerisindeki tatlı sipariş oranı ise yüzde 4.

Kahve siparişlerinde de iPhone kullanıcıları önde gidiyor. iPhone’cular Android’cilerden 2 kat daha pozitif kahve siparişi veriyor.

iPhone’cular salata ile formunu koruyor

Her iki mobil uygulamanın kullanıcıları hafif ve perhiz lezzetleri siparişlerinden yetersiz etmezken, salatayı baş tacı ediyorlar. iPhone kullanıcıları salata çeşitlerini Android’cilere tarafından 2 kat daha fazla tercih ederek salataya düşkünlüklerini gösteriyorlar.

iPhone büyük şehirlerde, Android ise Anadolu’da lider

68 ilde faaliyet gösteren Yemeksepeti’nin mobil sipariş trendleri kentlere kadar de değişim gösteriyor.

3 büyük kentteki mobil siparişlerde iPhone’cular ipi göğüslüyor. iPhone’un lider olduğu büyük kasaba ise İstanbul. İstanbul’daki mobil siparişlerin yüzde 70,8’i; İzmir’deki mobil siparişlerin yüzde 61,7’si ve Ankara’daki mobil siparişlerin ise yüzde 60,7’si iPhone uygulamasından geliyor.

Android ise Anadolu kentlerindeki gücünü sürdürüyor. Android’ten gelen siparişlerin en yüksek olduğu iller yüzde 56,9 ile Sinop ve yüzde 55,1 ile Kırşehir oldu.

Gençler sipariş şampiyonu

Mobil siparişlere bakıldığında her yaş grubuna yüz yüze gelmek olası. Bu yaş kırılımları incelendiğinde, ayrıca Android’ten ayrıca de iPhone’dan gelen toplam siparişlerin yüzde ortalama 65’ini 18-28 yaş arasındakilerin verdiği görülüyor.

Önceki HaberNASA, Hubble Jiroskopunu Kapatıp Açarak Düzeltti! Sonraki HaberiPhone XR vs. Pixel 3 vs. Galaxy S9 vs. OnePlus 6

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir