Ispanak ve böğürtlenle gelen enerji

Bilim admin 245 Okundu
sponsorlu reklam

Ispanak ve böğürtlenle gelen enerji

Biyo-hibrit güneş hücreleri, standart silikon paneller kadar verimli değiller ama yenilenebilir enerji üretimine doğal malzemelerin katılması fiyat-performans açısından fazla daha yüksek verim alınmasını sağlıyor. Bilim insanları, ıspanaktaki proteinlerin kullanıldığı bir tasarımı, böğürtlenlerden çıkarılan doğal boyayı ekleyerek geliştirdiler ve görünene göre bu bileşim, yalnızca yeşillerden daha artı voltaj üretilebiliyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Yenilenebilir enerji araştırmacıları ıspanak tabanlı tasarımları senelerdir denemekteler ancak Vanderbilt Mühendislik Okulu’nun blog’unda yazana kadar biyo-hibrit teknolojisi, silikon hücrelerin 30-40 yıl önceki seviyesinde yer alıyor. Bu da güneş enerjisi kullanılan birçok cihazın dijital saatler ve hesap makineleri olduğu zamana denk geliyor.

Üniversitenin Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik bölümleri profesörleri, ıspanak yapraklarından çıkartılan ışık sistemi I (PSI) ile böğürtlen boyası karışımı da dahil elde etmek üzere araştırmaların yönetimini yapıyorlardı ve bu çalışmalar ACS Applied Energy Material dergisinde, geçtiğimiz aylarda bir makale ile duyuruldu.

Makalenin iki taraflı yazarı ve Vanderbilt profesörü Kane Jennings‘in söylediğine tarafından cihaz, yalnızca böğürtlen boyasından iki kat, kimsesiz PSI’den ise 20 kat daha pozitif foto-voltaj üretiyor. Her ne dek cihazın ulaştığı en yüksek voltaj miktarı 500 milivolt olsa da, 10 yılın üzerinde bir süredir biyo-hibrit güneş hücrelerini araştıran grup tarafından şimdiye dek kaydedilen en yüksek voltaj olarak kabul ediliyor.

Önceki HaberKarşınızda Yeni AMD Radeon Adrenalin Edition 2019! Sonraki HaberWindows 95, Böyle Geri Döndü

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir