İstanbul’da Binlerce UBER Aracı Otoparklarda Çürüyor

Otomobil admin 245 Okundu
sponsorlu reklam

İstanbul'da Binlerce UBER Aracı Otoparklarda Çürüyor

Binlerce UBER aracının bulunduğu İstanbul’da her gün onlarca araç otoparklara çekiliyor. Araçların otoparklardan alınması 1 ay kadar sürdüğünden otoparklar UBER araçları ile dolup taşmış durumda.

Milletlerarası VIP nakliyecilik servisi UBER’in Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul’da binlerce aracı bulunuyor. Ama mobil başvuru formu üzerinden VIP nakliyecilik ile ilgili bir düzenleme bulunmadığından UBER sürücüleri, eksik gezgin taşımacılığı yapmış sayılıyorlar. Megakentte yer alan yediemin otoparklarında sayıları binleri bulan Uber araçları manâsız manâsız duruyorken, VIP minibüslerin drone ile çekilen görüntüleri durumun vehametini gözler önüne seriyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Lisanslı Taşımacılar Derneği (LİTAŞ) Başkanı Metin Kayıhan Magriso, ‘’Acilen 7 bini VIP vasıta Uber uygulamasıyla İstanbullulara hizmet veriyoruz. Karayolları Trafik Kanunu’ndaki son düzenleme ile bir vasıta bağlama sürecine girdik. Bu konu hakkında da mahkeme süreci devam ediyor.’’ dedi ve ekledi;

‘’Ulusal servetimiz otoparklarda yatıyor. Bu araçlar çalıştığı her gün için devletimize aidat ödüyor. Kamuya kaynak sağlıyor. Ancak otoparklarda uzun süreli beklemeden nedeniyle araçlarımızın yürüyen aksamlarında eskime ve hasarlar oluşuyor. Günde tahminen 30 – 40 Uber uygulaması ile yolcu taşıyan araç bağlanıyor. Benzer rakamda da mahkeme kararlarıyla bağlanan araçlarımızı alıyoruz.’’

Konuyla ilgili olarak acil olarak biz yasal düzenleme gelmesi gerektiğini bildiren Magriso, ‘’İstanbul halkına %99 tatmin oranı ile hizmet veriyoruz ve bu hizmet, vermeye de devam etmek istiyoruz. Şu an İstanbul’da bu hizmeti veren 15 bin birey var. Fazla önemli bir sektörden bahsediyoruz. Sonuç Olarak 15 bin birey bu işten ekmek yiyor. Yine aileleri de işin içinde katarsak bu rakam 60 bini buluyor. Dizayncısı, lastikçisi, tamircisi gibi emrindeki sanayileri de hesaplarsak bu sayı 100 bin kişiyi olur. Uber sisteminde şu an elektronik fatura ile çalışan 3 bin 300 firma var. 3 bin 300 birey bu işten ödenti veriyor. Bu kalabalığın göz ardı edilmeyeceğine inanıyoruz.’’ dedi.

2016 yılından bu yandan UBER şoförlüğü yaptığını dile getiren Serhat Çolak ise yaşanan mağduriyetin oysa hukuki düzenleme ile çözüme kavuşabileceğini belirterek, ‘’Yılbaşında mağdur edilmeyeceğimizi düşünerek birçoğumuz çalıştı. Bugün bizlere müsaade edeceklerini düşündük lakin yanıldık. Saat 20.00’den sonra fazla pozitif araç bağlamaları yaşandı. Her bölgeden 3 tane, 5 tane, 10 tane araç bağlandı diye bizim WhatsApp grubumuzdan bilgiler geldi. Fazla önemli şekilde sayılar artmaya başladı. Yılbaşında 250 – 400 arası Uber arabulucu bağlandı bilgisi geldi. Bunlar sadece bir gece yaşandı.’’ dedi.

Araçların bağlanması nedeni ile maddesel anlamda büyük zarara uğradıklarını belirten Çolak, ‘’Bir araç en düşük 1 aylığına bağlanıyor. Hem bundan böyle yol belgesi de verilmediği için 1 ay da pek bağlıyorlar toplam 60 gün aracımız içeride kalıyor. 60 gün her tarafında biz buradan para kazanamıyoruz ve araçlarımız otoparklarda yatıyor. Benim aracım 2 kez 60 günlüğüne bağlandı. 20 gün daha sonra da mahkeme kararıyla bu durum durduruldu. Lakin geri kalan gün sayısı yarın bir gün önümüze çıkar mı onu da bilmiyorum. Şu lahza benim aracım tekrar alt.’’ şeklinde konuştu.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/istanbulda-otoparklar-uber-araclariyla-doldu-3132133/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir