İşte 2019 için önemli 5 trend

İşte 2019 için önemli 5 trend

Bilim admin 186 Okundu
sponsorlu reklam

İşte 2019 için önemli 5 trend

Zeki teknolojilerin hayatın her alanında yaygınlaştığı bir yılın ardından, 2019 yılında tüketici elektroniğine damgasını vuracak trendler de belli oldu. Araştırma şirketlerinin öngörülerinde zeki cihaz ve araçların ön plana çıktığını vurgulayan Anker Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Cem Bodur, 2019’da tüketicilerin yaşamını etkileyecek en manâlı 5 teknolojiyi şöyle özetledi:

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki uygulama izinleri

Siparişleri sürücüsüz araçlar getirecek

2019011514473867485.jpg Siparişleri sürücüsüz araçlar getirecek

Trafikte kendi kendine yol bölge sürücüsüz araçlar için demin azıcık erken görünüyor. Oysa konu kısa mesafe sipariş teslimatına geldiğinde sürücüsüz araçları yakında kullanmaya başlayabiliriz. Sürücüsüz araçlar, siparişini verdiğimiz pizzayı rahatlıkla evimize getirebilir. Gideceği uzaklık belirtilmiş bir alan içinde olduğundan, kontrollü bir şekilde yol alarak görevini başarıyla tamamlayabilir. Sürecin en ince ayrıntısına kadar otomatik ayla gelmesi maliyetleri azaltacağından, firmalar müşterilerine çok daha yerinde fiyatlarla hizmet verebilir. Teknolojiye öncülük eden şirketlerin yaptıkları pilot araştırmalar, yeni yılla birlikte sürücüsüz sipariş teslimatı devrinin fazla da uzaktan olmadığına dair manâlı ipuçları barındırıyor.

Teknoloji sadece cihazları değil, içinde bulunduğumuz yapıları da zeki ülkü getiriyor. Sayısı tez çoğalan akıllı ofislerde, ısıtma ve yakma gibi sistemler hemen olan olarak otomatik bir şekilde teftiş ediliyor. Yeni geliştirilen sensörler doğru, akıllı meslek yerleri çalışanları tanıyor, ortamın ısı ve yakma gibi değişkenlerini herkesi memnun edecek ülkü getiriyor. Ses ve hava kirliliğini ölçüyor, gerektiğinde yöneticileri uyarıyor. Akıllanan ofisler ile hantal projeksiyonların devri de sona eriyor. Nebula’nın ürettiği yeni akıllı projeksiyon sistemi Capsule ile projeksiyon cihazları cebe giriyor. Kola kutusunu andıran tasarımıyla Capsule, küçük gövdesiyle tüm projeksiyon ihtiyaçlarına çözüm oluyor, ofiste sunum yerine getirmek fazla daha basit ülkü geliyor.

Zeki ofisler, kablo kargaşasından kurtulmak için ise Anker‘in portatif zor üniteleri ve kablosuz sorumluluk cihazlarından faydalanıyor; alıştırma masaları sıcacık bir nefes alıyor. Çalışanlara ideal bir çalışma ortamı sunarak meslek yerindeki üretkenliği artıran zeki ofisler, teknoloji devlerinin yatırım ve çalışmalarıyla çabuk gelişmeye devam ediyor.

Kontrol için hastaneye gitmek koşul olmayacak

Küçük bir denetim için hastaneye gitme dönemi, akıllı cihazlar baştan sona yakında adamakıllı sona erecek gibi görünüyor. Firmaların geliştirdiği akıllı sağlık durumu kitleri, kullanıcıların durumunu yakından takip ediyor, gerektiğinde onlara dikkat veriyor. Kullanıcılar teknoloji doğru diledikleri an sağlık durumlarını kontrol edebiliyor, gerektiğinde zeki cihazlar üzerinden doktor ve psikologlardan özel takviye alıyor. Akıllı teknolojiler sayesinde, sağlık merkezlerine ulaşmakta güçlük yaşayan insanlara alternatif sağlanıyor, yüksek maliyetli rutin kontroller çok daha ulaşılabilir ışık halkası geliyor.

Zeki telefonların vazgeçilmez özelliklerinden biri olan haritalar, yeni yılda daha da akıllı ayla gelecek. Yalnızca gidilmek istenen yeri göstermekle kalmayacak, kullanıcıların neye ihtiyacı olduğunu öğrenip ona uygun tavsiyelerde bulunacaklar. Böylece kullanıcılar gitmek istedikleri yere çok daha süratli gidecek, aradıkları şeyi çok daha kolay bulacak. Haritalandırma teknolojisinin getirdiği yenilikler yalnızca trafiğe özgü yok. Zeki cihazlar da bu gelişmelerden faydalanıyor, kullanıcılara konut temizliğinde tezgâhtar olan Eufy RoboVac gibi akıllı süpürgeler bu teknolojiyi kullanıyor. 2019’da haritalandırma sistemini kullanan akıllı cihazların sayısı artacak, bu nedenle yaşam daha da kolaylaşacak.

Teknoloji firmaları kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için verinin gücünden daha artı faydalanmanın yollarını arıyor. Aldıkları patentler ve gerçekleştirdikleri ortaklıklar ile kendilerini yeni zeki dünyaya hazırlayan firmalar, verinin gücünden bambaşka şekillerde faydalanmayı amaçlıyor. Müzik uygulamaları, verileri kullanıcılarına daha iyi bir müzik deneyimi yaşatabilmek için tahlil ederken, teknoloji lideri firmalar ise veriyi sürücüsüz araçlar için kullanıyor. Kullanıcısını her geçen gün biraz daha iyi tanıyan ve kendini onun tercihlerine kadar sürekli olarak güncelleyen yeni zeki sistemler, gücünü veriden bölge teknolojik cihazlar ile birlikte, tüketicilerin hayatını her geçen gün biraz daha kolaylaştırıyor. Bu trend, seri gelişimine 2019 yılında da devam edecek.

Önceki HaberMate 20 Pro’nun Performansı Nasıl? Değerlendirdik! Sonraki HaberChrome OS, Adresli Depolamaya Kavuşabilir

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir