Kia’nın Geliştirdiği, CES 2019’da Gördüğümüz En İlgi Çekici Teknoloji

Otomobil admin 257 Okundu
sponsorlu reklam

Kia'nın Geliştirdiği, CES 2019'da Gördüğümüz En İlgi Çekici Teknoloji

Kia’nın otonom otomobil konseptine yaklaşımının eseri olan READ teknolojisi, gelecekteki araba yolculuklarının nasıl olması gerektiğine dair mükemmel bir misal oluşturuyor.

O Kadar fazla firma otonom otomobiller üzerinde çalışıyor. Şimdiden kendi kendine park yapabilen otomobillerimiz var. Araçlar kendi başlarına hareket etmeye başladıkça bize de daha az iş düşüyor.

Otonom araçların en güzel yanı aracın kendi kendine gitmesi yok, kişilere vasıta içerisinde istediklerini yapabilme şansı vermesi. Bunun tüm firmalar haberdar ancak Kia değin içselleştirebilmiş olan diğer bir firma hemen şimdi değil.

Kia’nın READ adlı teknolojisi, şoförünün yüz ifadelerini ve nabız gibi hayati verilerini yoklama ederek en yerinde gezi keyfini yaşatmayı hedefliyor. Misal saptamak gerekirse, epeyce stresli bir günün ardındaki eve gitmek için otonom Kia aracına binen bir kişi, aracın iç aydınlatma ışıklarını ve çalan müzikleri duygu durumuna kadar ayarlayarak stresini asgari seviyeye indirebiliyor. Diğer Taraftan koltuklar çalan şarkıya göre titreşebiliyor veya isteğe bağlı olarak masaj yapabiliyor.

Nedir peki bu READ teknolojisi? READ, Real-Time Emotion Adaptive Driving yani Hakiki-Zamanlı Hissi Harmoni Sağlayabilen Sürüş adlı bir teknolojinin kısa ismi. Yolcuların duygu durumunu okumak için yüz ifadelerini ve yaşamsal verileri teftiş etmeye dayanıyor. Örneğin sinirlenen bir insanın nabzı artar, kaşları çatılır. Vasıta bunu biliyor ve ona kadar davranıyor. Kia bu teknolojiyi geliştirirken dünyanın sayılı eğitim kurumlarından olan MITOS ile işbirliği yapıyor.

Bu sistem tamamen el değmeden çalışıyor. Çalan müziği ya da oynayan videoyu başkalaştırmak isterseniz el ve göz hareketlerinizi kullanmanız yeterli oluyor.

Birinin direksiyon başında durmaması, ön koltukları arkaya dönebilir yapmaktan fazla daha fazlasını taahhüt ediyor. Kia, geleceği üzerine kurmayı planladığımız teknolojiyi anlıyor ve o teknolojinin de bizi anlamasını sağlıyor.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/best-new-technology-kia-read-ces-2019-1#iwhy-its-the-besti-self-driving-technology-is-cool-ayak-the-freedom-it-provides-inside-the-car-is-even-cooler-and-while-we-saw-lots-of-automakers-playing-with-the-concept-of-modular-se

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir