Kış fotoğrafçılığı için 5 tavsiye

Dijital para Bitcoin admin 98 Okundu
sponsorlu reklam

Kış fotoğrafçılığı için 5 tavsiye

Kayak mekanlarında resim çekmenin de kendine özgü böylece fazla zorluğu oluyor. Mecburi düşük ışık koşulları, çabuk hareket eden aksiyon, aralıksız değişen hava koşulları ya da sert rüzgar düşünüldüğünde, ideal çekimi yapabilecek vakit aralığı iyiden iyiye daralıyor. Son dönem popüler olan kış sporlarının dikkat çekici ve cazibeli fotoğraflarını çekmeyi sağlayacak ipuçlarını, 25 yılı aşkın deneyime sahip kış sporları fotoğrafçısı ve Canon elçisi Richard Walch açıklıyor.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Kayak sporu fotoğrafçılığında ideal ışık ayarları

2019010216552835485.jpg Kayak sporu fotoğrafçılığında ideal ışık ayarları

Kayak mekanlarındaki resim çekimlerinde gün doğumu ve batımı saatleri hoş ışık sunuyor. Oysa dağda havayı tahmin etmek baskı, hiçbir işaret vermeden hava ansızın bozabiliyor. böylece erkenden dağa çıkıp, en uygun fotoğraflama pozisyonuna ekipman kurarak, mükemmel bir ışıklandırma aşağıda, fonda yeni yağmış karların göründüğü paha biçilemez güzellikteki anlar yakalanabiliyor. Canon EOS M50, yeni EF-M 32mm f/1.4 lensiyle kullanıldığında gün doğumu ve gün batımında veya düşük ışıklandırmalı çekim koşullarında ideal resim makinesi oluyor. Canon EOS M50’nin zinde 24,1 megapiksel sensörü, ışık azlığını telafi etmek için ISO’yu artmak gerekse bile etkileyici sonuçlar elde etmeyi sağlıyor.

Güneşin doğduğu lahza, dağ fotoğraflarında etkili bir öğe oluyor. Canon EOS M50 veya Canon EOS M5 gibi güçlü çekim özelliğine sahip makinelerin ayarları doğru şekilde yapılmazsa karın neden olduğu parlama nedeniyle fotoğraflarda aşırı pozlama görülebiliyor. Bu koşullarda fazla pozlamayı önlemenin en iyi yolu, manuel olarak enstantane 1/2000, diyaframı F-stop 8 ve ISO’yu 200’e ayarlamak oluyor. Otomatik modda çekim yapıyorsak, pozu +1 ila +3 durak aralığında dengelemek, çekilen fotoğrafın daha aydınlık olmasını sağlıyor.

Hareket halindeki kayakçıların net karelerini yakalayın

Hareket halindeki kayakçıları çekerken, fotoğrafın daha net ve donuk olmaması için doğru enstantane hızı, diyafram ayarlarını yapmak gerekiyor. Güzel anıları yakalayan fotoğraflar için enstantane hızının 1/2000, diyaframın F-stop 8 ve ISO 200 olması yeterli.

İdeal dağ fotoğrafı için kompozisyon oluşturun

İdeal dağ fotoğrafını planlamaya, daha tatile çıkmadan önce açtırmak iyi oluyor. Parlak renkleri olan ceket ve salopetler beyaz fon önünde ön plana çıkacağından, hakiki bir kayak karesi yaratmaya asistan oluyor. Kompozisyon açısından hoş bir dağ sırası, çarpıcı ve unutulmaz bir fon oluşturuyor. Doğrudan güneşe dürüst çekim gerçekleştirmek, ortaya çıkan fotoğrafın karanlık olmasına niçin oluyor. Dürüst poz için güneşin yüze çarpması veya yanlamasına gelmesi gerekiyor.

Kış tatili fotoğraflarınızı sosyal medyanızdan hemen paylaşın

Kayak alanlarına bu vesileyle keza zinde, güvenilir keza de vizör donanımlı kompakt bir fotoğraf makinesine sahip edinmek gerekiyor. Yalnızca ekrana bakarak fotoğraf kompozisyonu meydana getirmek dağlarda ışık çok parlak olduğundan kuvvet oluyor. Canon EOS M50 ve EOS M5 modellerinde, bu seçenek bir arada bulunuyor. İki makinede de detayları net görüntüleme için zinde APS-C sensörler, süratli ve doğru odaklanma için Dual Pixel CMOS BAĞIŞLAMA donanımı yer alıyor. Ayrıca EOS M50 ve EOS M5, Wi-Fi üzerinden akıllı telefon ile kolayca eşleştirilebiliyor. Bu şekilde dağda ağ şebekesi olmasa bile, görüntüler zeki telefona aktarılabiliyor. Telefon bir sinyal aldığı ya da Wi-Fi’ye bağlandığı anda, görüntüler sosyal medyada tüm dünyayla paylaşılabiliyor.

Önceki HaberStar Wars’ın popüler oyunculardan biri isyan etti! Sonraki HaberKullanıcıların Yüzde 30’u Verilerini Yedeklemiyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir