Kripto para hırsızlığı rekor kırdı

Dijital para Bitcoin admin 270 Okundu
sponsorlu reklam

Kripto para hırsızlığı rekor kırdı

Olgunlaşan kripto para ekonomisi ile birlikte yükselen kripto para hırsızlığı, 2018 yılında sürekli gerçekleşen bir suç konumuna geldi. Bu hırsızlık suçlarının çoğunu dijital para ticaret platformlarına yapılan küçük çaplı fakat daha düzenli olarak yapılan saldırılar oluşturuyor.

Ücretsiz hosting: Bir aylık bedava hosting fırsatını yakalayın!

Bir siber güvenlik firması olan CipherTrace’in raporu, 2018 yılının birincil 9 ayı içerisinde 927 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığını ortaya koyuyor. Bu sayı, 2017 baştan başa çalınan dijital para miktarına kadar %250 civarında bir çoğaltma yakalanıldığını gösteriyor.

Geçtiğimiz ay Japonya merkezli dijital para ticaret platformu Zaif hacklenmiş ve 60 milyon dolara yakın değerde Bitcoin kayıplara karışmıştı. Bu, bu sene olan büyük çaplı saldırılardan yalnızca bir parça başına.

CipherTrace ise bu hırsızlıkların yaşanmasının gerisinde elde edilen paranın anında aklanıldığına uyarı çekiyor. Bu sene bozdurulan 380.000 Bitcoin’in takriben bugün 2,5 milyar dolar layık oluşu, bu iddiayı mantıklı kılıyor.

Laf konusu emniyet şirketine göre bu aklanılan paraların %97 oranındaki kısmı hırsızlardan çelimsiz kara para temize çıkartma kanunlarına sahip olan ülkelere aktarılıyor ve piyasada bulunan tüm Bitcoin’lerin %5’lik kısmı ise hırsızlar göre kimsenin ruhu duymadan bu işleme bağlı tutulmuş oluyor.

CipherTrace CEO’su ve APWG.org’da Kripto Para Egzersiz Grubu Üyesi olan Dave Jeans, açıklamasında “Bu kapsamlı araştırma gösteriyor ama dijital para ticareti üzerinde yapılması gereken düzenlemeler bu nesil suçlarla yapılan mücadelede büyük tartı taşıyor ve biz kripto para  ekosistemine güven katmak için dürüst yoldayız.”  sözlerine yer veriyor.

“Kripto para AML düzenlemelerinin küresel çapta tamamlanması ile birlikte 18 ay içerisinde kripto para aklama fırsatlarının hırsızların önünden çekildiğine tanık olacağız.”

Önceki HaberDünyanın En Hızlı Kamerası Zamanı Dondurdu Sonraki HaberGalaxy Note 10, 6,66 inç’lik Ekranla Gelebilir!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir