Kripto piyasası düşüşte

Dijital para Bitcoin admin 167 Okundu
sponsorlu reklam

Kripto piyasası düşüşte

Kripto paraların düşüşü devam ederken, yılın başındaki 800 milyar dolarlık miktarın az daha 700 milyar doları ortadan kayboldu ve peşinde değil olan o kadar çok yeni firma bıraktı.

İpucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Bir ara Bitcoin 3000$ fiyatına değin gerilerken, hem 2017’nin 20000 dolarlık rekorunun hem de 6000 dolarlık “zemin” fiyatının çok altına indi. Şimdi ise büyük Wall Street firmalarının çok eskiden sahip oldukları kripto para birimi piyasasına girmekten çekindikleri söyleniyor. Bloomberg’in söylediğine kadar aralarında Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup ve Barclays (Londra) da bulunan bu büyük isimlerin tamamı bitcoin ile ilgili mali hizmetler sunma planlarını ertelediler. Goldman “Bitcoin vadeli işlemlerden çekilen birincil isimlerin isimlerin arasında” yer alırken, bir değiş tokuş ofisi açmayı ve farklı alanlara yönlendirilmiş “Bitcoin türevleri” sunmayı planlıyordu ama hemen şimdi bu hizmetlerin hiçbirini sunmuş değil ve bundan böyle öyle ilgi çekici gözükmüyorlar

Kaynakların Bloomberg’e söylediğine kadar Morgan Stanley “geçtiğimiz Eylül ayından beri Bitcoin vadeli işlem değişimleri için teknik olarak hazırlanıyordu” fakat az önce tek bir anlaşmayı bile işleme sokmuş değil. Citigroup da kripto para birimi ürünlerinin hiçbirini işleme koymuş değil ve aracı üzerinden işlemler yapmakta. Barclays, sektörü incelemesi için işe aldığı iki yöneticiyi kaybederken, Bloomberg’e bir kripto işlem masası açma planı olmadığını söyledi. Tüm bu çekimserliğin bir kısmı piyasanın çöküşünden kaynaklansa da, düzenleyicilerin rehberliğinin olmaması ve bu alandaki suç ve diğer incelemelerin yoğunluğu da sebepler aralarında yer alıyor.

Ancak Bloomberg’in de belirttiği üzere kripto para birimlerine inananlar, hâlâ büyük finans enstitülerinin piyasaya girmek için altyapı hazırlığı yaptıklarını düşünüyorlar. Bazı endüstri siteleri de bu çöküşü dolandırıcıları ayıklamak ve fiyatların kararsızlığını eksilmek için bir fırsat olarak görüyorlar. Bundan Başka, Nasdaq ve New York Borsası CNBC’nin de belirttiği üzere Kasım ayının sonlarına dek 2019 yılında vadeli işlem projelerini düşünüyorlardı.

İLGİLİ HABER Bitcoin için kabus gibi günler Önceki HaberMariana Çukuru’nda Plastik Kirliliğine Rastlandı Sonraki HaberKaliforniya’da yolculu ilk otonom testi!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir