Küresel siber güvenlik personeli açığı, endişe verici boyutta

Haberler admin 122 Okundu
sponsorlu reklam

Küresel siber güvenlik personeli açığı, endişe verici boyutta

Global siber emniyet personeli açığı üzüntü verici görünüyor. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş ülkelerden uzmanları bunyesinde toplayan sertifikalı siber güvenlik uzmanları birliği ISC,  yayınladığı çalışmada, açık sayısını tamamiyle 2,9 milyon olarak gösteriyor.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in duyurduğu araştırmaya tarafından en büyük bilirkişi kıtlığı Asya-Pasifik bölgesi ülkelerinde yaşanıyor. Gelişen ekonomilere, teknoloji geliştiren şirketlere ve yeni data gizliliği mevzuatlarına sahip bölge ülkelerinde 2,14 milyon şahsiyet açık olduğu belirtiliyor. Asya-Pasifk Bölgesini, 498 bin şahsiyet açıkla Kuzey Amerika izliyor. Açık, Avrupa’yı da kapsayan EMEA bölgesinde 142 bin, Güney Amerika’da ise 136 bin kişi düzeyinde.

Kendisi de CISSP sertifikalı veri sistemleri emniyet uzmanı olan ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb’a göre ISC’nin incelemesi, küresel düzeyde siber güvenlik becerilerine duyulan ihtiyacı abartmıyor. Laf konusu rakamların ciddiye alınmasını öneren Cobb, “2016’da gerçekleştirdiğim kendi araştırmamda, doğru siber güvenlik yeteneğini bulmanın orta düzeyde veya fazla şiddet olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 83 seviyesindeydi” bilgisini paylaştı.

ESET Emniyet Uzmanı Cobb, ISC raporuna ilişkin tespitlerini şöyle sürdürdü: Son ISC raporunda, katılımcıların yüzde 63’ü organizasyonlarında ‘siber güvenlik alanında personel eksikliği’ olduğunu aktardı. Hem yüzde 60’ı organizasyonlarının ‘bu personel eksikliği sebebiyle orta ve ileri seviyede siber hücum riski taşıdığını’ ifade etti.

Yeterli insan ne demek?

Stephen Cobb, kendi gözlemlerine kadar ülkelerin ve şirketlerin siber emniyet mesleğine yeterince insan çekmek için gereken çabayı bir türlü gösteremediğini ve bu insanların dürüst becerilere sahip olmalarını karşılamak konusunda beceriksiz kaldıklarını düşünüyor. Cobb, sözlerini şöyle sürdürüyor: Dahası, ‘yeterli insanın’ nelerden oluştuğuna dair tahminler, teknolojinin gelişme ve yayılma hızına etap uyduramamaktadır. Genel anlamda, internete bağlanan her yeni aygıt, potansiyel atak alanlarının sayısını artırmaktadır. Bu cihazlar sınanmış ve test edilmiş teknolojilere kıyasla yeni olduklarından, onları gözetmek namına gerekli olan beceri düzeyi de artmaktadır. Drone cihazlardan zeki ses sistemlerine, akıllı evlere, arabalara ve hatta sunucusuz uygulamalara kadar yeni teknoloji dalgalarını temsilci bu cihazlar, aynı zamanda fena niyetli kişilerce çıkar almak nedeniyle kullanılabilecek yeni güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyorlar.”

 

 

Dan Bilzerian tatile çıktı

Makyajsız yakalanınca kaçtı!

Yıllar sonradan öncelikle

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir