Mavi Balina bu kez de Adana’da gündeme geldi

Haberler admin 136 Okundu
sponsorlu reklam

Mavi Balina bu kez de Adana'da gündeme geldi

ilk olarak global anlamda popüler olan, ardından ise maalesef ülkemizde de gündeme gelen yeni bir Mavi Balina vakası, bu kere Adana’da ortaya çıktı. Adana’da geçtiğimiz hafta babasının tüfeğiyle intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ‘ın, Mavi Balina kurbanı olduğunu düşünülüyor.

Mavi Balina bir can daha aldı

Sözcü’nün haberine tarafından DSİ Ortaokulu 8. derslik öğrencisi Emine Karadağ’ın canını alan olay, 21 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti. İntiharın gerisinde ise Emine’nin defterlerini inceleyen polis, balina çizimlerine rastladı. Keza defterden çıkan “Ölmeden önce 1 yıllık yapılacak” başlığı altında 25 maddelik listenin de Mavi Balina’yı sinyâl ettiği tahmin ediliyor.

Mavi Balina bu kez de Adana'da gündeme geldiMavi Balina bu kez de Adana'da gündeme geldi

Foto: İHA

Mavi Balina nedir?

Mavi Balina Oyunu, “Mavi Balina Challenge” olarak da tanıdık ve birçok ülkede oynanabildiği bahis edilen bir internet oyunudur. İddialara tarafından oyun 50 bölümden oluşuyor ve son bölümde oyuncunun intihar etmesi isteniyor.

Oyun, ilk olarak 2013 yılında VKontakte isimli sosyal ağda bulunan “vefat grubu” isimli bir grup üzerinden yayılmaya başladı. Oyun nedeniyle ilk intihar 2015 yılında gerçekleşti. Oyunu üniversiteden uzaklaştırılan eski bir psikoloji bölümü öğrencisi olan Philipp Budeikin’in yazdığı bilinmektedir. Oyun nedeniyle “en düşük 16 çocuğu intihar etmeye cesaretlendirmek” suçundan tutuklanan Budeikin, yaptığı açıklamada “toplumu biyoloji ile ilgili atıklardan temizlemek” amacıyla oyunu yaptığını belirtmiştir. Rus Novoya gazetesine kadar oyun nedeniyle gerçekleşen intiharların 130’a ulaştığını belirmiştir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir