Microsoft dikkatle yaklaşıyor

Bilim admin 230 Okundu
sponsorlu reklam

Microsoft dikkatle yaklaşıyor

Geçtiğimiz ay, aktivist gruplarından oluşan bir topluluğun Microsoft, Amazon ve Google’a bir mektup göndererek hükümetlere yüz tanınma teknolojilerini satmamalarını istedikleri duyurulmuştu. Bu mektupta, teknolojinin insanların güvenliğini azaltacağı ve millet güvenini bozacağı düşüncelerine yer verilmekteydi. Şu Anda ise Microsoft Başkanı Brad Smith, teknolojiyi saklamanın “zalim” olacağını söyledi.

Telefonunuzda mutlaka ayarlayın: Android 8’deki başvuru formu izinleri

Mektubu gönderen aktivistler, bu nesil bir teknolojinin hükumetler tarafından mültecileri veya farklı renklerdeki insanları maksat almak için kullanılacağı inancını barındırıyordu. Ancak Smith, Afrikalıları, Asyalıları ve Latin Amerikalıları etkileyen DiGeorge sendromunun tanısının geliştirilmesi için yüz tanıma teknolojisini kullanan national Human Genome Research Institute gibi pozitif kullanımlara uyarı çekti. Hem teknolojinin Hindistan’da kaybolan 5000 çocuğun bulunması için kullanıldığını da hatırlattı.

Business Insider ile konuşan Brad Smith, firmaların teknolojiyi bütün hükümet ajanslarına lisanslamaktan kaçınmasının insanlık için fazla acımasız olacağını söylerken, bilhassa insanlık haklarını yok sayan ülkelerde yüz tanıma teknolojisinin kullanımı konusunda da titiz olunması gerektiğini kabul etti. Yüz tanımanın bazı kullanım biçimlerinin muhakkak endişe verici olabileceğini söyleyen idareci, Microsoft’un lisanslama anlaşmalarına özenli bir şekilde yaklaştığını ve bu durumlardan kendilerinin de endişe duyduğunu dile getirdi…

İLGİLİ HABER Mozilla Facebook’a yüklendi! Önceki HaberXbox Live’dan Android, iOS ve Switch Müjdesi! Sonraki HaberFantastik Canavarlar 3 neden ertelendi?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir