MIT, 1 Milyar Dolarlık Yatırımla Yapay Zeka Koleji Kuruyor

Yapay zeka admin 229 Okundu
sponsorlu reklam

MIT, 1 Milyar Dolarlık Yatırımla Yapay Zeka Koleji Kuruyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), son dönemde suni akıl alanında yaptığı yatırımları bir diğer seviyeye taşımaya hazırlanıyor.

Yapay zeka alanında çoğu farklı enstitü ve işyeri, son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştiriyor. Fakat MITOS, bütün sektörden başka bir kulvarda koşuyor; adeta kendiyle yarışıyor. Facebook sayfaları yoluyla canlı dersler dahi yayınlayan MIT, bu kere fazla daha devasa bir proje arkasından.

MIT’nin başkanı Leo Rafael, New York Times ile ayrıntılı bir mülâkat gerçekleştirdi. Enstitünün bugünü ve yarını ile ilgili manâlı direktifler yapan Rafael’in yeni döneme dair en önemli projesi ise 1 milyar doları aşkın bir yatırımla kurulacak olan yeni MIT Koleji oldu.

Rafael, yeni kurulacak kolejin öğrencilere kodlama öğreten bir yapıya sahip olmayacağını belirtti. Bunun yerine biyoloji, kimya, tarih ve dilbilim gibi alanlarda suni zekanın nasıl kullanılabileceğine dair incelemeler ve öğrenim gerçekleştirilecek devasa bir eğitim kurumu planladıklarını açıkladı.

Yapay zeka alanında araştırmalar yapan kişilerin, bu teknolojiye ara sıra dışardan bakmakta zorlandığını belirten Rafael, suni zekayı kendi alanında bilirkişi kişilerin kullanmasıyla yeni bir döneme girmek istediklerini belirtti.

Kaynak : https://qz.com/1424832/mits-billion-dollar-ai-school-isnt-just-for-coders/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir