Mount & Blade II: Bannerlord’da ısı haritası ne işe yarıyor?

Haberler admin 201 Okundu
sponsorlu reklam

Mount & Blade II: Bannerlord'da ısı haritası ne işe yarıyor?

Mount & Blade II: Bannerlord yeni geliştirici blogunda bu hafta ısı haritası adındaki geliştiricilerin işini kolaylaştıran bir sistemden bahsedildi. Oyundaki, haydutların, atlıların, partilerin ticaret mallarının rotasını gösteren ısı haritası ile ilgili ilginç bilgiler verildi.

Mount & Blade II: Bannerlord ne zaman çıkacak?

Mount & Blade II: Bannerlord‘un dinamik yapısı bir takım durumlarda zorluklara sebep olabiliyor. Atların izledikleri rotalar, haydutların konumları gibi ayrı dinamiklerin yıllar geçtikçe istikrarlı bir şekilde çalışması için, geliştiricilerin işini kolaylaştırmak adına ısı haritası adlı bir sistem kullanılmış.  Isı haritaları, tarafların geçtiği yolların ve faal alanların yanı sıra, öykü modu haritası etrafındaki ürünlerin akışını da görsel olarak gösterir.

“Ordular, partiler ve karavanların geçtiği her yolculuk bize, oyunda neler olduğuna, mümkün sorunların altını çizerek  tasarımımızın amaçlandığı gibi çalıştığını doğrulayabilir. Bu verilerle sorunları tamir etmek, zamandan, emekten ve kaynaklardan tasarruf etmek için gerekli ayarlamaları ve değişiklikleri yapabiliyoruz!” Örneğin; Keten, kuzey Calradia’nın köylerinde üretilen çiğ bir kaynaktır. Aşağıdaki haritanın gösterdiği gibi, bu bölgelerde fazla eksik miktarda diğer bölgelere yayılan büyük miktarda keten bulunuyor. Bunun nedeni, ketenin düşük kârlı bir kalem olması ve tüccarların buna yatırım yapmaması. bununla birlikte, keten kullanılarak üretilen bir ürün olan keten bezi, Calradia’da yaygın olarak dağılmıştır. Bunun nedeni, keten bezinin arıtılmış edilmemiş keten formundan çok daha yüksek bir değere sahip olması ve keza, kıta boyunca yüksek talep görmesidir.”

Geliştirilen bu araç, oyundaki devingen yapının çalışmasını sağlamada geliştiricilerin işini oldukça kolaylaştırmış gibi görünüyor. Sahnelerde de çalışacak şekilde ayarlanacak olan vasıta, bununla birlikte çok oyunculu haritaların tasarlanmasında ve dengelenmesinde de kullanılacak. Bakalım geliştirilen ve göründüğü kadıyla geliştiricilerin işini hızlandıran bu araç oyunun 2019 yılında çıkmasını sağlayacak mı?

Mount & Blade II: Bannerlord'da ısı haritası ne işe yarıyor?Mount & Blade II: Bannerlord'da ısı haritası ne işe yarıyor?

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir