NASA’da veri sızıntısı endişesi

Haberler admin 147 Okundu
sponsorlu reklam

NASA’da veri sızıntısı endişesi

Uzay sektörüne odaklanan SpaceRef medya şirketinin duyurduğu bilgiye göre NASA’nın insan kaynakları sorumlusu Bob Gibbs, “23 Ekim 2018’de NASA siber emniyet personeli, şahsen tanımlanabilir bilgilerin saklandığı NASA sunucularına yönelik mümkün bir yetersiz erişimi araştırmaya başladı” açıklamasını çalışanlarla paylaştı.

 Eski çalışanların da kayıtları çalınmış olabilir 

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in emniyet araştırmacılarından Tomas Foltyn’in mercek altına aldığı gelişmeye kadar, çalınmış olabileceğinden korkulan veriler sadece mevcut çalışanların değil, eski NASA çalışanlarının da sosyal güvenlik numaralarını ve diğer kayıtları içeriyor. NASA’nın şimdi 17 binin  üstünde çalışanı bulunuyor.

NASA’nın insan kaynakları sorumlusu Bob Gibbs, çalışan kayıtlarının depolandığı sunucu da dahil olmak üzere ajansın sunucularından ikisinin niyet alındığı düşünülen durum hakkında, “Temmuz 2006’dan Ekim 2018’e kadar yerleşik, ajanstan ayrılmış ya da merkezler arasında transfer edilen NASA Sivil Hizmet çalışanları etkilenmiş olabilir” diye konuştu.

Görevler tehlikede değil

NASA, potansiyel ihlalden haberdar olduktan derhal daha sonra bilgi sızıntısı kapsamını saptamak ve potansiyel olarak etkilenen bireyleri tasvir etmek için soruşturma başlattı. Buna yönelik hazırlanan bildiride, şu ifadelere yer verildi: “Bu süreç zaman alacaktır. devam eden soruşturma, üstteki düzey yöneticiler de sürece dahil olacak şekilde, ajansın en manâlı önceliği durumuna gelmiştir. NASA, herhangi bir ajans görevinin siber saldırılar göre tehlikeye girdiğine inanmamaktadır.”

Ajans ayrıca, güvenliği artırma amaçlı adımlar attığını ve olaydan etkilendiği tespit edilen çalışanlara kimlik koruma hizmetleri sunacağını da belirtti.

Daha önce güvenlik ihlalleri yaşanmıştı

En son 2016’da bir emniyet ihlalinin kurbanı olan NASA, emniyet olaylarına pek de yabancı değil. Dört yıl önce bir çalışanın değişmez diski şifrelenmemiş dizüstü bilgisayarınının çalınması, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu denetlemek ve komuta etmek için kullanılan kodları tehlikeye atmıştı.

El ele alışverişe çıktılar

16 maçta 293 gol attı!

18 milyon liralık soru işareti

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir