NASA’dan Oyun Stüdyosu Desteğiyle 3 Boyutlu Mars Simülatörü

Bilim admin 274 Okundu
sponsorlu reklam

NASA’dan Oyun Stüdyosu Desteğiyle 3 Boyutlu Mars Simülatörü

NASA’nın Jet Nahoş Laboratuvarı (JPL) ile egemen oyun stüdyosu Blackbird Interactive (BBI), realist ve 3 boyutlu bir Mars koloni simülasyonu için işbirliği yapıyor. Projenin adı ise Project Eagle.

NASA, uzay araştırmalarını ve bilimi cazibeli kılmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Eğlenceli Twitter hesapları, durmadan paylaşılan görseller ve videolar, yapılan yayınlarla NASA, bilinirliğini de arttırıyor.

NASA’nın son projelerinden birisi ise BBI ile birlikte çalıştıkları Project Eagle adlı Mars koloni simülatörü. Bu simülatörde reel Mars haritaları kullanılıyor. Gerçek Dışı Eagle Üsüü’nde geçen hikayede, farklı alanlara yönlendirilmiş katmanlardan oluşan üssü gezerek koloni ve Mars’taki hayat hakkında veri almak olası.

Simülasyonda günümüzden 100 sene sonrasına gidiyoruz. Kızıl gezegenin yüzeyinde yaşayan yaklaşık 5500 kolonistin yer aldığı bu simülasyonda yapılabilecek fazla şey var. Gerçek Dışı Eagle Üssü Gale Krateri’nde bulunuyor. Gezegenin doğu yarım küresinde yer alan ve gezegenin ekvatorundan güneyde kalan bu bölge, 6 Ağustos 2012’de Curiosity’nin de indiği yer. Zaten simülasyonda Curiosity’nin bir heykelini de görmek muhtemel.

Coğrafi şekiller ve görüntüler, NASA tarafından sağlandığı için gerçeğe oldukça yakın bir ortamda MARS’ta gün doğumunu, gün batımını ve geceyi izlemek olası. Arazi de gerçeğe uygun. Simülasyonda üstüne çıkıp gün batımını izlediğiniz bir tepeyi Mars’a giderseniz doğrusu bulabilirsiniz.

Bölgede yer alan ilk inşa, “Kubbe Kompleksi” olarak adlandırılan inşa. Burası radyasyona karşı korumalı, insanların içinde uzay kıyafetine gereklilik duymadan gezebildikleri bir bölge. Mars’ın düşük yerçekimi baştan sona böyle bir kubbeyi yapmak olası. Kubbeyi ve insanların yaşadıkları ve çalıştıkları öteki bölgelerin beslenme ve oksijen desteğini karşılamak için resmileşmiş yosun çiftlikleri de gözüküyor.

Simülasyonda eski kabları ve kalkış pistini de görmek olası. Bu alanlara gittiğinizde, koloninin “geçmişi” hakkında bilgiler elde edilebiliyor.

Gezegende yaşayanların elektrik ve enerji ihtiyacı ise dünyadan götürülen uranyumun kullanıldığı nükleer reaktörler ile karşılanıyor. Simülasyonda Mars suyunun çıkarılıp işlendiği kuyuları ve tesisleri, Mars internet altyapısı sağlayan uydu antenleri bakmak de muhtemel. Ziyaretçiler koloniyi terk etmeye karar verdiklerinde ise bir roketin kalkış görüntüsü ile koloniyi terk ediyorlar.

Project Eagle başlangıçta 2017 yılında, takvim D.I.C.E. (Tasarı, İnovasyon, Irtibat, Gösteri) Zirvesi’nde İnteraktif Sanatlar & Bilimler Akademisi tarafından gündeme getirilmiş olan bir proje. Project Eagle için daha pozitif bilgi olmak isteyenler, aşağıdaki videoya bakabilir.

Kaynak : https://www.teslarati.com/nasa-jpl-mars-game-project-eagle-blackbird-studio/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir