NASA’nın Plüton’dan Uzağa Gönderdiği Uzay Aracı Tarihe Geçmeye Hazırlanıyor

Bilim admin 234 Okundu
sponsorlu reklam

NASA’nın Plüton’dan Uzağa Gönderdiği Uzay Aracı Tarihe Geçmeye Hazırlanıyor

NASA uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar)’, yavaşça gözlerini uzaydaki gizemli gezegen Ultima Thule’a dikiyor.

NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracı, daha önce keşfedilmemiş uzaktan gezegenleri keşfetmek için yola çıkmıştı. Vasıta, geçtiğimiz günlerde 2014 MU69’u geride bıraktı.

NASA çalışanları, son iki haftadır uzay aracının rotasını belirlemek ve kontrollerini yapmakla meşgul. Bu Nedenle uzay aracının dış uzayda başıboş gezen yıkıntılara ve cisimlere çarpmasının engellenmesi amaçlanıyor. New Horizons’un acilen hedefinde ise Ultime Thule lakaplı gök cismi var.

15 Aralık’ta New Horizons acele şart ekibini oluşturan 12 bilim insanı, aracın güvenli bir rotada ilerlediğini söyledi. Gezegenin çevresinde bir uydu ya da halka olması durumunda NASA’nın tercih edebileceği ikinci bir rota önceden belirlenmişti. Böylece uzay arabulucu tehlikeye düşmeden bölgeden geçebilecek idi.

New Horizons, gök cisminin yaklaşık 3,500 kilometre uzağından geçen ideal rotasını peşine düşüp takip edecek. Aracın müthiş Plüton fotoğraflarını çektiği sırada gezegen ile arasındaki uzaklık 12,500 kilometre idi. Bu Nedenle New Horizons, NASA bilim insanlarına paha biçilmez yüzey görüntüleri ve bilimsel veriler gönderebilecek.

26 Aralık’ta araç Rastlama Modu’na alındı. Normalde uzay arabulucu bir sorun yaşadığında Dünya’ya haber veriyor ve soruna buradan müdahale ediliyor. Araç ile haberleşmek 12 saat aldığı için, gezegenlere yakın noktalarda vasıta bu moda alınıyor. Aracın bir arıza yaşaması durumunda, kendi bilgisayarlarındaki binlerce yönlendirmeye göre karar vermesi gerekiyor.

New Horizons’un kendi başına bırakılmadan iki gün önce gönderdiği fotoğraf, Ultima Thule’nin en son gönderilen fotoğrafı. 10 milyon kilometre mesafeden çekilen fotoğrafın merkezinde bulunan gök cismi o.

Bir hafta içinde gezegenin uydusu olup olmadığını, ne değin soğuk olduğunu, kütlesini, gezegeni oluşturan elementleri öğrenerek “keşfedilmiş gezegenler” listesine ekleyecek olan bilim insanları, epeyce heyecanlılar.

New Horizons gezegenin yanından uçup sırası gelmişken, aracın tayin web sitesinden tepkileri ve simülasyonları takip etmeniz muhtemel.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/nasa-spacecraft-sees-world-beyond-pluto-as-it-readies-for-historic-flyby/

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir