Neden kodlama dersi?

Eğitim admin 748 Okundu
sponsorlu reklam

Hepimizin bildiği gibi bilişim teknolojileri sadece ülkemizde değil dünyada hızla gelişiyor. Her gün hatta her dakika yeni teknolojik cihazlar çıkıyor. Bu cihazların ise hiç birini üretemiyor ve dışarıdan alıyoruz. Özellikle son yıllarda teknolojide olan gelişmeyle birlikte artık bilgisayarsız, tabletsiz, internet ev kalmamıştır. Ayrıca son zamanlarda ise bir akıllı telefon furyası da başını aldı gidiyor. Peki evlerimizde, iş yerlerimizde, ceplerimizde her an taşıdığımız kullandığımız bu cihazların kaçını biz, yani Türkiye üretiyor. Benim bildiğim hiç biri yok. Bunlardan kurtulmak ve ülkemizde kendi teknolojik cihazlarımızı üretmek için programlama dersi ve çok sayıda bilişim teknolojileri öğretmenine ihtiyaç vardır.

Neden Programlama Dersi

Üreten bir toplum olmak için çocuklarımıza programlama öğretmek zorundayız. Tabii ki her çocuk kodlama öğrenip bir yazılım mühendisi olmayacaktır ama algoritma yani programlama sayesinde problem çözme becerileri gelişip dünyaya daha farklı açılarla bakabilecektir. Eğer ilkokuldan itibaren çocuklarımıza kodlama dersini verirsek, bu çocuklar ilerleyen yıllarda gittikleri yazılımı mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerde gerçekten dünyanın kullanımına sunacak bir çok programı hazırlayabilmelerinin önünü açacaktır. Hatta daha ilkokulda okurken bile müthiş programlar ortaya çıkabilir. Çünkü bu zamanın çocukları gerçekten o kadar çok hayal kuruyorlar ki… Bazen hayal kurmak gerçekten ortaya çok güzel şeylerin çıkmasına sebep oluyor. Okulda 6.sınıf öğrencilerime anlattığım scratch konusunda çocuklar o kadar güzel projeler yaptılar ki… Bunların çoğunu burada da paylaşacağım zaten. Demem o ki programlama sayesinde çocuklarımız ülkemizi tüketen bir toplum olmaktan çıkarıp üreten bir toplum hale getirebilirler. Bu da ülkemizi kalkındırma da oldukça iyi yerlere getirecektir.

Neden Bilişim Öğretmenlerine 5000 Kadro

Fatih projesi kapsamında teknoloji artık okulların içinde. Her yerde akıllı tahtalar, tabletler var. Bunların kullanımı konusunda hem öğrencilerin hem öğretmenlerin çok büyük sıkıntıları var gibi. Bunların önüne geçmek hem öğrencilere hem öğretmenlere rehberlik etmek amacıyla kesinlikle 5000 kadro bilişim öğretmenlerine verilmelidir diye düşünüyorum.

Ayrıca programlama dersi gelirse okulların bilişim öğretmenlerine olan ihtiyaçları da kesinlikle artacak 5000 değil 7500-8000 civarı bir bilişim öğretmenine ihtiyaç olacaktır. Programlama dersi ile artık tüketen değil üreten bir toplum olmak da elimizde olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir