Netflix’e müthiş özellik!

Mobil Uygulamalar admin 341 Okundu
sponsorlu reklam

Netflix'e müthiş özellik!

Popüler film / dizi servisi Netflix, her sene Hack Day adında bir faaliyet düzenliyor ve bu etkinlikte enteresan işlere imza atıyor. Bu yıl düzenlenen Hack Day Fall 2018 etkinliğinde de göz alıcı bir alıştırma ortaya koyan Netflix, Apple’ın Face ID’sini kullanarak Netflix’i gözle yoklama etme olanağı sağlamış.

Ücretsiz hosting: Bir aylık ücretsiz hosting fırsatını yakalayın!

Son dönemde fazla sayıda şirketin bilgisayar programcılarına, kendi şirket çalışanlarına ve beyaz şapkalı hacker’lara yazılım üstüne faaliyetler düzenlediğini biliyoruz. Bunlar aralarında Netflix de yer alıyor. Bu yılki sonbahar etkinliğinde Apple’ın Face ID’si ve ARKit’i kullanarak ortaya futuristik bir çalışma çıkartılmış. Eye Nav olarak isimlendirilen bu nitelik, Netflix’i gözlerinizle denetim etme imkanı tanıyor.

Hack Day Fall 2018 – Eye NavApple’s ARKit is a lot of fun to play with, and has enabled much-loved features like Animoji. We care a lot about Accessibility, so we were eager to try a hack that would allow people to navigate the iOS app just by moving their eyes. The same technology that enables Face ID is great for accurately tracking eye position and facial expression. We used eye tracking to move the pointer around the screen, and measured the time spent on the same area to trigger the equivalent of a tap. We then used a facial gesture (tongue sticking out) to dismiss a screen. We’re hopeful that this kind of technology will become a part of mainstream Accessibility APIs in the future. By Ben Hands, John Fox, Steve Henderson

Göz pozisyonunu ve yüz ifadesini dürüst şekilde izlemek için kullanılan Face ID ile telefon ekranında yerleştirilen bir işaretçiyi ekranda hareket ettirebilen geliştiriciler, ekranda değişmez bir noktaya bakıldığında geçirilen süreyi de hesaplamışlar. Bunun neticesinde de Netflix menülerinde bakarak dolaşabileceğiniz, bir film ya da dizi üzerinde bir zaman durduğunuzdaysa onu açma imkanı karşılayan bir nitelik kazandırmışlar. Elbette aynı işlev, filmi duraklatma, her tarafta oynatma, ileri ve geri sarma gibi noktalarda da kullanılabiliyor.

Aslında bu çalışma birincil değil. Zira benzer çalışmayı daha önce eBay de, insanların başlarını hareket ettirerek alışveriş yapmasına müsade veren bir çalışmada bulunmuşlardı. Ben Hands, John Fox ve Steve Henderson tarafından geliştirilen Netflix Eye Nav’ın da erişilebilirlik noktasında önemli bir işe imza attığı açık. Hemencecik yukarıdaki videoda görebilirsiniz.

Önceki HaberSamsung, Çentiğe Boyun Eğdi  

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir