Nvidia’dan AMD Kullanıcılarına Müjde: G-Sync Desteği FreeSync Monitörlere Geliyor

Donanım admin 134 Okundu
sponsorlu reklam

Nvidia'dan AMD Kullanıcılarına Müjde: G-Sync Desteği FreeSync Monitörlere Geliyor

Fazla yakında gelecek olan bir şoför güncellemesiyle, G-Sync desteği verilen monitörler genişletilecek.

Zamanında AMD FreeSync destekli monitör satın bölge ve daha sonra Nvidia ekran kartına geçiş gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların kafasını karıştıran durumla ilgili hoş bir haber geldi. Buna göre artık AMD FreeSync destekli monitörlerde de G-Sync kullanılabilecek.

G-Sync ve FreeSync Nedir?

Bildiğiniz gibi oyun oynarken ekranınızın gösterebileceği kare sayısı aşıldığında ekranınızda yırtılmalar ve kare atlamalarla karşılaşıyoruz. Genelde bu sorunu VSync desteğini devreye sokup görüntüyü 30 veya 60 FPS’ye sabitleyerek aşıyoruz.

7

Bu durumda ise ‘shuttering’ olarak adlandırılan ekrandaki takılmalar can sıkmaya başlıyor. G-Sync ve FreeSync özelliklerinin iki taraflı noktası ise bu gibi sorunların tamamını ortadan kaldırarak ekran kartı ile monitörün eş zamanlı çalışmasını temin etmek. Bu sayede monitör ekran kartıyla bütün adaptasyonlu çalışıyor ve herhangi bir takılma ya da donma yaşamıyorsunuz.

Nvidia’dan gelen bu haber sonrası yakın zamanda AMD’den de bir hamle görebiliriz. Nitekim denklemin bir sorunu ortadan kalkmış olsa da G-Sync destekli monitör sahipleri için de hoş bir haber bekliyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir