Önümüzdeki 12 aya dikkat!

Yapay zeka admin 123 Okundu
sponsorlu reklam

Önümüzdeki 12 aya dikkat!

Mobil iş gücünde 12 içinde büyük artış yaşanacak

Kullanıcılardan teknoloji trendlerini önemine göre sıralamaları istendiğinde, ilk sırayı yüzde 52 ile büyük verinin aldığı görülüyor. Büyük veriyi yüzde 51 gibi fazla küçük bir oransal farkla IoT takip ederken; onu yüzde 41 ile atmosfer, sıcaklık ve biyolojik sensörleri de kapsayan dedektör teknolojileri izliyor. Atama yapılırken, iyileştirilmiş meslek verimliliği ve üretkenliğin göz önünde bulundurulduğu görülüyor.  
 
Mobil cihaz kullanıcıları, tüm teknoloji trendlerinden şirketlerinde en fazla BT departmanının faydalanacağını düşünüyor. Bu çıkarım hayret verici olmasa da benzer araştırmada trendlerin en fazla avantaj sağlayacağı ikinci departmanla ilgili bir takım enkaz bilgiler de ortaya çıktı. Araştırmaya katılanlara tarafından, kurumsal idare departmanı büyük bilgi, IoT ve giyilebilir teknolojiden yararlanacak. Satış departmanı sanal gerçeklik teknolojisiyle ilgili gelişmelerden faydalanırken; lojistik departmanı drone teknolojisinden, AR-GE departmanı ise artırılmış gerçeklik, algılayıcı teknolojisi, blockchain ve yapay akıl teknolojilerinden yararlanacak. 

Ipucu: İnternet’te iz bırakmadan nasıl dolaşılır?

Geleceğin trendleri

Geleceğe baktığımızda önümüzdeki üç yılda kullanıcıların; büyük verinin mobil meslek gücünde, hizmet ve ürünler ile işlemleri iyileştirmenin yanı sıra maliyeti azaltma anlamında da yaratacağı etkiyi açıkça görebileceklerini söylemek muhtemel. IoT’nin meslek gücü üstünde sağladığı faydalar ise iyileşen işlemler, hizmet ve ürünler ve mobil aygıt işlevselliği olarak sıralanıyor.
 
Bu yeni teknolojilerin sunduğu avantajlardan faydalanabilmek için mobil cihazların ne denli değişmesi gerektiği göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcıların cihaz ve data güvenliğinde yapılan iyileştirmelere yüzde 43 ile öncelik verdiği görülüyor. Peşinde ise yüzde 31 ile işlemci gücü ve daha hızlı veri transferi için irtibat geliyor.
 
Mobil cihaz kullanıcıları önümüzdeki beş yılda katlanabilen tabletlerin yanı sıra mobil meslek gücünün kritik araçlarından biri olan dirençli cihazların da daha artı ağırlık kazanacağını öngörüyor. Buna rağmen kullanıcıların çoğunluğu, önümüzdeki iki ila beş yıl içinde satın aldıkları mobil cihazları değiştirmeyi düşünmüyor.

Bununla birlikte mobil meslek gücünde zeki teknolojiler benimsenmeye başladı bile. Çoğu herif; zeki saat, bileklik ve drone’ların halihazırda kullanıldığını ya da mobil iş gücü için en kısa zamanda planlandığını belirtti.
 
Yüzde 27 ile maliyet ve yüzde 19 ile güvenilirlik, kurumların yeni teknolojileri daha seri benimsemesine engel olan en büyük etmenler olarak ön plana çıkıyor.
 
Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Geleceğin heyecanlandırıcı teknoloji yelpazesi yakın olarak takip edilse de bu araştırma kurumların büyük veri, IoT ve sensör teknolojisinin mobil işgücünde sağlayacağı faydaları kabul etmek ve bundan muamele etmek istediğini açık açık gösteriyor. Bu teknolojiler hizmete alındıkça, ağın ucunda işlenen gücün var olduğu ve verinin toplandığı noktanın fazla daha yakınında olan ‘sınır bilişim’ çağına bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu da mobil meslek gücü bilişim cihazlarının; verinin toplanması, analiz edilmesi ve iletişiminin yanı sıra hizmet koşulları ve verimliliğin artırılmasında çok daha önemli bir role sahip olacağı anlamına geliyor. Bu araştırmanın bulguları, Panasonic’in dirençli mobil bilişim cihazları yelpazesini geliştirmeye devam etme felsefesinin altını çiziyor. Bu cihazlar gittikçe daha dinç, daha bağlantılı olacak ve sensörler gibi gittikçe genişleyen entegre başvuru formu yelpazesini, idare ve emniyet fonksiyonlarını barındıracak.”

İLGİLİ HABER Black Friday protestosu! Önceki HaberProfesyonel balıkçılar, kocaman galibiyet elde etti! Sonraki HaberYeni Galaxy S Serisinin Arka Paneli Değişken

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir