Oppo RX17 Pro inceleme altında

Haberler admin 143 Okundu
sponsorlu reklam

Oppo RX17 Pro inceleme altında

Oppo, RX17 Pro’da ışık ve sudan esinlenildiği belirtilen bir tasarım kullanıyor. Cihazın yanlarda yumuşatılmış, zaman zaman tek elde kolay tutuş karşılayan bir tasarımı var. Ön tarafına baktığımızda, özellikle üstteki kısımdaki damla tasarım dikkat çekiyor. Bu Vesile Ile 6.4 inch değerdeki ekran daha bereketli kullanılabiliyor.

Üründe USB Type-C bağlantı teknolojisi seçim edilmiş ve 3.5mm kulaklık girişi bulunmuyor. Bu, böylece fazla teknoloji sever için can sıkıcı bir şart. gerçi, kutudan Type-C’li kulaklık çıktığını da söyleyelim.

Cihazın arkadaki tarafında sinyâl birkaç nokta var. Birincisi, 3 kameradan oluşan sistem. Detaylarından birazdan söz edeceğiz. İkincisi de ışığa göre değişkenlik gösteren aydınlık tasarım çizgisi. Cihaz için Kuzey Işıkları ve Zümrüt Yeşili almak üzere iki seçenek sunuluyor. Bize deneme için Zümrüt Yeşili versiyonu geldi, fakat Kuzey Işıkları versiyonunu da kısa süreli test şansımız olmuştu ve onu daha fazla beğendiğimizi söylemeliyiz.

sırası gelmişken, arkadaki yüzey güzel, lakin kısa sürede avuçta terleme yapabiliyor, avuçtan kayabiliyor ve parmak izi tutabiliyor. Bu sebeple de koruyucu kılıf kullanmanızı öneririz. Ürünün kutusundan transparan silikon kılıf da çıkıyor ve bu nedenle cihazın tasarım çizgisinden taviz vermeden kullanabiliyorsunuz.

183 gram ağırlığındaki telefon, 7.9mm kalınlıkta. öte yandan, ürünün kutusunda “Birincil 6 ay boyunca ekran kırılmalarına karşısında garanti” ibaresi de manâlı.

Ekran

Oppo RX17 Pro’da 6.4 inch ekran var. Amoled teknolojisinin tercih edildiği ekran, 2340 x 1080 çözünürlük sunuyor. Ekranın dokunuşlara verdiği tepkiler gayet hızlı, manzara kalitesi başarılı ve dış mekan kullanımlarında zeka parlaklık düzeyi yeterli. Bunlara ilave olarak, diğer taraftan Corning Gorilla Glass 6 teknolojisinin kullanıldığını söyleyelim. Gorilla Glass 5’e kıyasla 2 katı daha dayanıklılık sunan bu teknoloji doğruca, cihazınız 1 metre yükseklikten sert bir yüzeye birkaç kere düşse bile ekranının kırılması önlenebiliyor.

Ve evet, mobil oyunculuk uzun süredir yükselişte, ama son yıllarda grafiksel tarafta da ciddi atılımlar var. Öncekilere kıyasla daha detaylı oyunlar görebiliyoruz. Eh, teferruat arttıkça bu detayları ekranda daha net görebilmek de kayda değer bir gereklilik. 6.4 inch’lik devasa ekran, size yaklaşık olarak bir mobil konsol deneyimi yaşatıyor. Natürel bir şeyler izlemek ve okumak için de gayet iyi.

İsterseniz ekran ayarları bölümüne giderek renk sıcaklık seviyesi üstüne düzenlemeler yapabilir, özellikle gece kullanımlarında yaşanabilecek göz rahatsızlıklarını ortadan uyandırmak için mavi ışık filtresini uygulayabilirsiniz.

Gelelim güvenlik tarafına

Oppo RX17 Pro’da keza yüz tanınma sistemi keza de parmak izi okuma teknolojisi bulunuyor. Ilk Önce parmak izi okuyucusundan başlayalım. Ekranın daha alçak tarafında, orta kısımda konumlandırılan, yani ekrana yedirilen parmak izi okuyucu dedektör güzel çalışıyor. Ekran kapalıyken bile sensörün olduğu bölgeye dokunarak cihazı aktifleştirebiliyorsunuz. İsterseniz aniden fazla parmak izi de tanıtabilirsiniz.

Yüz tanınma sistemine gelecek olursak, düşük ışıklı ortamlarda bile gayet performanslı çözümler sunduğuna tanıklık ettik.

Snapdragon 710 ile geliyor

Oppo RX17 Pro, gücünü Snapdragon 710’dan alıyor. 10nm olarak üretilen bu çipset, bu sayede yüksek performans gösterirken düşük enerji tüketimini hedefliyor. Hem geliştirilmiş suni akıl desteği de var.

Yaptığımız performans testlerinde AnTuTu’da 156899 puan bölge telefon, Geekbench 4’te de tek çekirdekte 1841 puan, çift çekirdekte 5913 puan aldı.

Arkasında son dönemin en popüler oyunu PUBG’yi oynadık. Aygıt, oyunu başta açtığımızda grafik kalitesini “yüksek kalite” olarak seçti. Bu da bir nevi donanımın gücünden kaynaklanıyor.

Oyun, gayet akan bir şekilde çalıştı ve uzun süreli oynamalarda bile cihazda kayda değer bir ısınma düzeyi yaşanmadı.

Telefonda Android 8.1 işletim sistemi bulunuyor. Doğrusu kısa sürede güncelleme beklediğimizi söylememiz lazım. Cihazın kullanışlı ve akan bir arayüzü var. Ayrıca ekranın sağ ast tarafında bir çentik göreceksiniz. Orayı sola dürüst kaydırdığınızda süratli araçlar ve hızlı uygulamalar sekmesiyle karşılaşıyorsunuz. Öncelikli kullanım ve oyun tercihlerinize tarafından özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Kamera

Telefonun arkadaki tarafında 3 kamera ve 1 flash ışığından oluşan özel bir sistem yer alıyor. Suni zekâ desteği de yer alan bu sistem, gerek yüksek gerekse de düşük ışıklı koşullarda size en iyi kaliteyi sunmak için çabalıyor.

Oppo RX17 Pro’nun ardındaki 3 kamera bulunuyor. 12MP değerde olan f/1.5-2.4 açık sözlülük oranları arasında geçişler yapabiliyor. Bu Nedenle etraf ışık seviyesine kadar en uygun ışığı toplayarak en net fotoğrafı çekebiliyor. Öteki kamera ise f/2.6 bedel 20MP. Sistemde optik bakış sabitleme teknolojisi de bulunuyor. Bu Nedenle sarsılmalardan kaynaklı flu fotoğraflar ve videolarla karşılaşmıyorsunuz.

Ürünün resim ve video çekim kalitesini beğendik. Seri ve net sonuçlar alabiliyorsunuz. Oppo yetkililerinin üzerinde durduğu konulardan biri, “gece çekimleri” idi. Kamera uygulamasında “Gece” seçeneğini de göreceksiniz. Bu seçeneği işaretledikten sonradan düşük ışıklandırılmış ortamlarda daha iyi renklerde ve daha net fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Natürel burada suni zekânın da desteği var. Bambaşka sahneleri tanımlayarak kameraları hemencecik optimize eden suni zekâ, bununla birlikte ışık koşulları doğrultusunda da yerinde açık sözlülük oranını belirleyerek ihtiyacı doğrultusunda ışığı sensöre toplayabiliyor.

Öteki seçeneklere baktığımızda, yavaş çekim, panorama, çabuk çekim, etiketler ve yapay zekâ destekli alımlılık modu gibi seçenekler var.

diğer taraftan, TOF 3D Stereo kamera var. Bu kamera daha fazla artırılmış hakikat üzerine sonuçlar sunabiliyor. Örneğin, bir objenin veya bir arkadaşınızın 3D olarak fotoğrafını çekebiliyorsunuz. Bu özelliğin hemen şimdi faal olmadığını, ilerleyen zamanlarda gelecek güncellemeyle kullanılabilir olacağını belirtelim.

Gelelim ön kameraya. RX17 Pro’nun ön tarafında da f/2.0 açık sözlülük değeri bulunan 25MP’lik selfie kamerası var. Ön kamera zaten tam besbelli konumlandırıldığı için daha dar poz verebiliyorsunuz. İster yapay akıl destekli alımlılık modunu kullanın, isterseniz de etiketlerle rengarenk selfie’ler oluşturun. Ön kamera performansını da gayet başarılı bulduk.

Pili ve sorumluluk teknolojisiyle de gösterişli

Telefonda toplamda 3700mAh batarya bulunuyor. Oppo, gerçekten cihazda 2 adet 1850mAh değerde batarya konumlandırdı ve bu iki pil, ayrı ayrı, fakat aynı anda sorumluluk edilebiliyor. Böylelikle güvenli sorumluluk olası oluyor. Ayrıca, Oppo’nun hızlı yük teknolojisi Super VOOC doğru cihaz, 0’dan yüzde 100’e 35 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabiliyor. Tabii kutudan seri sıkıntı adaptörünün çıktığını da belirtelim.

Başvuru Formu tarafına geldiğimizde, tek yük ile bir günü fazla rahat çıkarabiliyorsunuz. Pil tasarruf profilleri sayesinde tek yük ile 2 günü görmeniz de muhtemel. Fazla sık oyun oynamayı seviyorsanız da tekrar bir günün büyük bir bölümünde başvuru formu sağlayabiliyorsunuz. Çabuk yük destekli uyarlayıcı doğruca de zaten azalan şarjınızı kısa sürede bütün kapasiteye çıkarmanız fazla kolay.

Son sözlere gelirken…

Oppo RX17 Pro, gerek tasarımı, lüzum büyük ekranı, gerek seri sorumluluk teknolojisi, gerekse de kameralarıyla dikkat çeken bir telefon. Tabii Android 8.1 işletim sistem sürümüyle gelmesi ve TOF 3D Stereo kameranın henüz kullanılamıyor olması birazcık can sıkıcı. Bu güncellemelerin kısa süre içinde yayınlanmasını bekliyoruz.

öte yandan, 4999 TL’lik satış fiyatı da biraz yüksek açıkçası. Fiyatta birazcık indirime gidilebilirse teknoloji severlerin ilgisiyle karşılaşması zor olmayacaktır.

İtalyanlar Galatasaray’ı açıkladı

Küçük Onur’un son hali görenleri şaşırttı

Çoğu kişi farkında olan bile yok!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir