Oyun bilgisayarı vs konsol

Oyun bilgisayarı vs konsol

Haberler admin 63 Okundu
sponsorlu reklam

Oyun bilgisayarı vs konsol

Son dönemde oyun sektörü muazzam bir çoğaltma içerisine girdi. Hit yapımların getirdiği hasılat, dev film yapımcılarının bile radarına takıldı.

Günümüzden bir 10 sene öncesine değin oyun sektörünün bu duruma geleceğini tahmin etmek o kadar olası değildi. Çünkü oyun satışları bir türlü istenilen seviyelere ulaşamıyordu. Bu durumun esas nedeni ise korsan oyun kültürüydü.

O dönemdeki konsollar ve PC’ler korsan oyun oynamak için müsait bir yapıya sahiptiler. Çünkü o zamanlar daha online oyun kültürü tamamen yerleşmemişti. Dolayısıyla oyunlar hikaye modları için oynanıyordu. Hal böyle olunca, oyunun korsan olup, olmaması çok artı birşey açıklama etmiyordu.

Yeni nesilde orijinal oyun kullanımı arttı

İçerisinde bulunduğumuz nesilde online oyun kavramına olan ilgi arttı. Artık pek çok ücretsiz olarak dağıtılan ve online olarak oynanabilen onlarca oyun mevcut. Ayrıca parayla satın aldığımız oyunları da online modları için alıyoruz.

Dolayısıyla online oyun modlarının, orijinal oyun satışlarını arttırdığı red edilemez bir hakiki. Bu şart oyun sektörü açısından hayli olumlu bir gelişme. Ama iş oyun severlere geldiğinde tablo azıcık değişiyor.

Oyunların orijinal olarak satılması, zaten olması gereken şey. Fakat PC’deki korsan oyun varlığını da red edemeyiz. Peki niçin PC’de korsan oyun kullanımı bu değin yüksek? Dilerseniz önce bu sorunun yanıtını verelim.

Oyun fiyatları fazla fiyatı yüksek!

Bugün yeni çıkan bir oyunun fiyatı genel itibariyle 50 ile 60 dolar arasında değişiyor. Avrupa’da yaşayanlar ise bu oyunlara 50 ile 60 euro aralarında bir ücret ödüyorlar. Bu fiyatları bölüm cinsinden düşünürsek, Avrupa’da veya Amerika’da oyunların fazla fiyatı yüksek olmadığını söyleyebiliriz.

Lakin iş öteki ülkelere geldiğinde tablo azıcık değişiyor. Nitekim Türkiye’de bu ülkelerden biri. Ülkemizde yeni çıkan bir oyunun fiyatı 470TL civarlarında. Yani en az ücretin hemen hemen 4’te 1’i. Avrupa ve Amerika’da oyunlar minimum ücretin 20’de 1’ine satılırken, Türkiye’de 4’te 1’ine satılıyor.

Hal böyle olunca oyun severlerde ister istemez korsan kullanımına yönelmek zorunda kalıyorlar. Peki bu bağlamda şu soruyu cevaplayalım. Oyun bilgisayarı mı konsol mu?

Oyun bilgisayarı almak daha avantajlı

Günümüzde yeni bir konsol edinmek için asgari 2000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Eğer bir oyun bilgisayarı elde etmek istiyorsanız da yaklaşık olarak 5000TL ödemeniz lazım. Yani ilk bakışta konsol ile oyun bilgisayarı aralarında uçuk bir fark varmış gibi görünüyor.

Lakin bu koşul sizi aldatmasın. Çünkü sıkı bir oyun tutkunuysanız, ödediğiniz bu farkı kısa sürede tolere edebilirsiniz.

Malum, konsol aldığınız zaman öyle çok oyun için 470TL ödemeniz gerekecek. pek ödemeseniz, birazcık bekleyip 2. el alsanız zeka 150 – 200 TL’yi gözden dışında tutmak zorundasınız.

Lakin laf konusu PC olduğunda oyun oynamak için o kadar fazla alternatife sahip olduğunuzu inkar edemeyiz. Dolayısıyla günümüz koşullarında, oyun bilgisayarı mı yoksa konsol mu sorusunun cevabı, hiç düşünülmeden verilebilir. Yan oysa oyun bilgisayarı.

 

Arda Turan: Dere iyidir

Jelena Karleusa’nın acı günü

Victoria’s Secret’ın yeni meleği

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir