Oyun konsolu devrinin sonuna mı yaklaşıldı?

Haberler admin 111 Okundu
sponsorlu reklam

Oyun konsolu devrinin sonuna mı yaklaşıldı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda fazla şey değişti. genel olarak baktığımızda, teknoloji doğru jurnal işlerimizin hayli kolaylaştığını söyleyebiliriz. Örneğin bundan böyle yerimizden hareket bile etmeden öyle fazla işlemi tek tıkla halledebiliyoruz.

Şüphesiz teknolojinin gelişmesi sadece jurnal yaşamımızı kolaylaştırmadı. Sağlıktan tutun da bilime, kültüre kadar pek fazla alanda kayda değer atılımlar gerçekleşti.
Nitekim en büyük atılımın gerçekleştiği sektörlerden birisi de oyun sektörü oldu. Geliştirici stüdyo sayısı hızla artarken, oyuncu kitlesi de önemli oranda genişledi.

Şimdilerde neredeyse her evde bir adet oyun konsolu ya da oyun odaklı bir PC görmek mümkün. İşte bunların tümü teknolojinin nimetlerinden biri diyebiliriz.

Her hoş şeyin bir sonu var

Teknolojinin bu dek seri gelişmesi, katiyen bitmez, silinmez, sonsuza kadar devam eder diye nitelendirdiğimiz şeylerin de kısa sürede harcanıp gitmesine niçin oluyor. Bu duruma en alışılmış örnek ise 90’lı kuşağın bir zamanlar severek kullandığı MSN Messenger.

Dolayısıyla teknolojinin gelişmesiyle dürüst orantılı olarak MSN Messenger bile tarihin tozlu sayfalarına yol aldıysa, günümüzde popüler olan o kadar fazla şey de yakın gelecekte tarih olabilir.

Bu sona en yakın olan şey ise oyun konsolları. çoğunlukla oyun konsolu denildiğinde akla 3 firma geliyor. Sony, Microsoft ve Nintendo. Umulan şu aralar Sony PS4, Microsoft Xbox One ve Nintendo da Switch konsolu ile sektörde irtifa gösteriyor.

Fakat son yaşanan gelişmeler ışında oyun konsolu kavramının yakın gelecekte değil olacağını söyleyebiliriz. Nasıl mı? İşte yanıtı.

Konsollar yerini buluta bırakacak

Hatırlanacağı üzere Google geçtiğimiz günlerde Stadia isimli bir sistem tanıtmıştı. Dilerseniz bu sistemin ne olduğuna ve ne işe yaradığına aşağıdaki yazımızdan göz atabilirsiniz.

Sahiden Google’ın tanıttığı Stadia, alanındaki ilk örnek yok. Malum Microsoft’un da bu konu hakkında manâlı çalışmaları vardı. Hatta bir sonraki nesilde Microsoft’un steam tabanlı bir oyun konsolu geliştireceği belirtiliyordu.

Ama Google işi bir tık daha ileri taşıyarak konsola hiç gereksinim duyulmayan, uygulama arayüzüne dahalı bir sistem çıkardı. Bu sistem bulut üzerindeki sistemin gücünü kullanarak, oyunları mevcut ekranınıza yansıtmayı sağlıyor.

Böylece elinizdeki sıradan bir zeki telefonla bile Xbox One X’deri daha enerjik bir konsolla oyun oynuyormuş hissini yaşayabiliyorsunuz. Yani kolay bir tabirle, konsollar yerini buluta bırakmış oluyor.

Eğer tutarsa konsolların sonu gelebilir

Kesinlikle söz konusu Google olduğunda insan bir durup düşünüyor. Malum, Google genellikle birşeyler duyurup daha sonra bunları batırmasıyla ünlü bir şirket. Bu duruma en bilindik misal ise Google Glass.

Dolayısıyla Google eğer Stadia’yı önemli önemli hayata geçirebilirse, konsolların da sonu geldi demekti. Çünkü bu sayede sıradan bir PC ile ya da basit bir zeki telefon ile konsol deneyimi yaşamak muhtemel olacak.

Fakat bu sistemin kayda değer bir handikapı mevcut. O da fazla yüksek hızlarda internet gereksinimi istiyor olması. Yani günümüz Türkiye şartlarındaki internet hızlarıyla Google Stadia’dan davranmak pek muhtemel olmayacaktır.
Fakat günümüzden bir 10 yıl ardından, çok büyük internet hızlarına ulaşıldığında, stream tabanlı servislerin, oyun konsollarının yerini alacağına belirli gözüyle bakabiliriz.
İşte o zaman şimdiki konsol üreticilerinin oluşturacağı tek şey, oyun ve kontrolcü üretmek olacaktır.
Ecevit BIKTIM

500 bin lira tuttu

Kilo tahsis etmek isteyenlerin favorisi

Kayıp denizaltı 77 sene daha sonra bulundu

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir