Para ödeyen tarayıcı yolda

Dijital para Bitcoin admin 117 Okundu
sponsorlu reklam

Para ödeyen tarayıcı yolda

Gizlilik temelli olarak internet tarayıcı Brave, Basic Attention Token (BAT) adlı sistemi ile reklam izleyen kullanıcıları ödüllendirmeyi hedefliyor. Mozilla’nın eski münakaşacı CEO’su Brendan Eich kadar kurulan şirket, en ilk kez kullanıcıların sevdikleri içerik yaratıcılarına anonim şekilde bağış yapmayı mümkün kıldı. Şimdiyse deneme halinde olan Brave sürümü beraberinde 250 önden hazır reklamla geliyor. Bu hareket bir çok büyük haber sitesi kadar telif hakkı ihlali olarak görülüyor.

Sıradan çevrimiçi reklamlardan farklı olarak Brave, şahsen kendi hazırladığı reklamları sunuyor ve hedefli reklamlar için topladığı verileri hiç kimse ile paylaşmıyor. Bu yöntem yalnızca Brave içinden izlenen sitelerin reklamlarından gelir elde etmesini engellemekle kalmıyor, üzerine kendi seçip hedeflediği reklamları koyuyor ve ziyaret edilen siteleri reklam verilerinden uzaktan tutuyor.

Brave ilerleyen aşamalarda BAT sistemine gönüllü olarak katılan kullanıcıları kripto para birimi ile ödüllendirmeyi hedefliyor. Şimdilik izlenen reklam başına ne miktarda para ödeneceği bilinmiyor, oysa şirketin resmi bir blog gönderisine bakılırsa kullanıcıların reklam kazanç payı %70 olacak. Brave şimdilik bu paraları hakiki paraya çevirmek için bir seçenek sunmuyor, fakat biriktirdiğiniz kripto paraları YouTube’da sevdiğiniz içerik yaratıcılarına destek olmak için bağışlayabilirsiniz.

Önceki HaberGoogle Play Store’a Yeni Nitelik Sonraki HabermacOS ‘Quick Look’ Açığına Dikkat!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir